Kupując rogala świętomarcińskiego można pomóc ubogim

Autor: A. Karczewska fot x-news archiwum
REKLAMA

11 listopada jest dniem, w którym poznaniacy kalorii nie liczą - w końcu tradycja zobowiązuje, a rogala świętomarcińskiego - choć kaloryczny -  zjeść wypada. Od rana na ul. św. Marcin trwa tradycyjny Kiermasz Rogala, podczas którego można kupić tradycyjny słodki wypiek. Jest tam także stoisko Caritas, które dochód ze sprzedaży smakołyków przeznaczy na działalność charytatywną. Drugie stoisko znajduje się w miejscu związanym z postacią Świętego Marcina, czyli na placu przy kościele pw. św. Marcina na ul. Piekary.

Rogal Świętomarciński to jeden z najsłodszych regionalnych wyrobów w Polsce, z którego słynie Poznań. Gdy cała Polska skupia się na świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poznaniacy 11 listopada świętują jeszcze jedną ważną rzecz - imieniny ul. św. Marcin. Jednym z elementów świętowania jest zjedzenie tradycyjnego wypieku z białym makiem, który według przesądów, ma zapewnić szczęście na cały rok.

Na ul. św. Marcin od rana odbywają się wydarzenia związane z obchodami Imienin Ulicy. Jest także tradycyjny Kiermasz Rogala, na którym można kupić słodkości. Jedno ze stoisk należy do Caritas, które dochód ze sprzedaży wypieków przeznaczy na organizację kolejne Wigilii dla ubogich, która jak co roku odbędzie się 24 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Drugie stoisko Caritas znajduje się na placu przy kościele pw. św. Marcina na ul. Piekary.

"Dzięki temu również w celu na jaki przekazywany jest dochód z naszych rogali jest kontynuacją tradycję ks. Lewickiego, który polecił piec i sprzedawać je mieszkańcom Poznania. Bogatsi mieszkańcy kupowali smakołyk, a biedniejsi otrzymywali go za darmo. Za uzyskane w ten sposób fundusze organizowano pomoc żywnościową i Wigilię dla najuboższych mieszkańców Poznania. Lata mijają, a my nadal odtwarzamy tę piękną historię i tradycję, o której warto pamiętać."
Ks. Łukasz Łukasik

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA