Performatywny Park Rzeźb, czyli nietypowa ekspozycja na placu Cyryla na stulecie Uniwersytetu Artystycznego

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Ma się zmieniać co kilka miesięcy, wzbudzać zainteresowanie i informować o setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Performatywny Park Rzeźb pojawił się kilka dni temu w rejonie placu Cyryla Ratajskiego i już wywołał dyskusję wśród mieszkańców.

Widoczne z daleka rzeźby stanęły wśród zieleni na placu Cyryla Ratajskiego kilka dni temu. Nie da się ukryć, że wzbudziły zainteresowanie i dyskusję wśród mieszkańców, przechodniów i pasażerów MPK.

Performatywny Park Rzeźb to projekt przygotowany przez Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który powstał przy współpracy z Miastem Poznań oraz Radą Osiedla Stare Miasto. To jeden z elementów obchodów stulecia istnienia uczelni artystycznej w stolicy Wielkopolski.

Projekt ma na celu nie tylko poinformowanie mieszkańców o ważnej dla kulturalnego i studenckiego świata rocznicy, ale także przedstawienie prac młodych artystów. Twórczość studentów w przestrzeni miejskiej jest szansą z jednej strony na przybliżenie działalności uczelni, z drugiej na zaprezentowanie się społeczeństwu ze swoim dziełem na otwartej, publicznej przestrzeni.

Jak zapowiadają organizatorzy, ekspozycja będzie zmieniana co kilka miesięcy. Dzięki temu uda się zaprezentować więcej prac i jednocześnie stale wzbudzać zainteresowanie przechodniów nową sztuką. Projekt ma również przybliżać dorobek autorów rzeźb, które już istnieją w przestrzeni miejskiej.

Co ważne, nietypowa plenerowa galeria sztuki ma na celu również poprawę walorów estetycznych i kulturowych placu Cyryla Ratajskiego. Od dłuższego czasu trwają intensywne prace i zaawansowane rozmowy w zakresie przywrócenia temu miejscu funkcji typowego placu, skweru zieleni, miejsca "życia miejskiego", a nie jedynie ciągu komunikacyjnego. Performatywny Park Rzeźb ma być jednym z elementów "rozbudzających" ten teren.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA