Obchody Święta Niepodległości na Placu Wolności

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redkacji
REKLAMA

W poniedziałek Poznań uczci na Placu Wolności 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów ma być udział kobiet w walce o niepodległość.

Wojewódzkie obchody święta rozpoczną się o godzinie 10:00 od koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania przy MPK. Na 10:15 zaplanowano wejście na Plac Wolności pododdziałów reprezentacyjnych. To wtedy na plac dotrą także uczestnicy mszy świętej w intencji Ojczyzny, która o 9:00 odprawiona zostanie w Poznańskiej Farze. Przemarsz odbywać się będzie w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Fary przez ul. Paderewskiego.

Około 10:30 odegrany zostanie hymn, a na maszt wciągnięta będzie flaga polski co zainauguruje oficjalną część obchodów. Po wystąpieniach i Apelu Pamięci odbędzie się salwa honorowa oddana przez służby mundurowe.

O godzinie 11:00 wystrzałem z armaty rozpocznie się przegrupowanie pododdziałów do defilady, która rozpocznie się 20 minut później po koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Po zakończeniu defilady, o godzinie 11:30 na plac Wolności wejdą grupy rekontrukcyjne i wprowadzony zostanie zabytkowy sprzęt, w tym historyczne pojazdy takie jak np. transporter Half Track używany przez wojsko polskie na Zachodzie.

Na placu Wolności zorganizowana zostanie strefa historyczna, której motywem przewodnim ma być udział kobiet w walce o niepodległość. Zaprezentowane zostaną sylwetki kobiet, które przyczyniły się do historycznych wydarzeń, a także m.in. ubrania i mundury kobiet walczących zarówno w cywilnych grupach jak i mundurowych.

Uroczystości zakończą się o godzinie 14:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA