Inscenizacja na Starym Rynku upamiętniająca Generał Dąbrowskiego i Józef Wybickiego

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. H. Dymalski
REKLAMA

W 1806 roku poznaniacy walczyli o wyzwolenie spod zaboru pruskiego.Inscenizacja, która dziś się odbyła na Starym Rynku miała za zadanie przypomnienie poznaniakom, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było pierwszym ani jedynym wielkopolskim zrywem niepodległościowym. 

Choć pogoda dzisiaj płata figle, to poznaniacy chętnie i licznie zgromadzili się w samo południe na Starym Rynku, by wspólnie przywitać generała Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego wraz z oddziałem wojsk z czasów Napoleona wjeżdżających do Poznania. Inscenizacja miała przypomnieć wydarzenia sprzed 213 lat.

Uroczystości rozpoczęły się po godzinie 11:00 od złożenia kwiatów na grobie Józefa Wybickiego oraz na symbolicznym grobie z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego na Wzgórzu św. Wojciecha.

Około 12:00 na Stary Rynek wjechał powóz z generałem oraz Józefem Wybickim, którym towarzyszył oddział piechoty w mundurach z czasów napoleońskich, który odegrał również walkę oddziałów Polskich i Pruskich.

To nie koniec atrakcji - był również pokaz pirotechniczny oraz wspólne śpiewanie hymnu przy akompaniamencie chórów będących częścią Stowarzyszenia Musica Nostra i Stowarzyszenia Gloria in Musica i orkiestry z Dopiewa.

Po inscenizacji w Ratuszu odbyła się prezentacja obrazu Jana Gładysza "Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku".

Inscenizacja wydarzeń z 1806 roku odbyła się już po raz czwarty dzięki Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, przy współpracy z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Muzeum Historii Miasta Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA