Zajmowali się przemytem Wietnamczyków do państw Europy Zachodniej. Służby rozbiły grupę przestępczą

Autor: Codzienny Poznań AK fot. CBŚP
REKLAMA

Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Krajowej przeprowadzili akcję, podczas której rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przerzutem cudzoziemców z Rumuni przez Polskę do państw Europy Zachodniej. W sprawie zatrzymano 10 osób, a akcja służb została przeprowadzona na terenie kilku województw, w tym także Wielkopolski.

Jak ustalono, ofiarami grupy byli przede wszystkim obywatele Wietnamu, a kanały przerzutowe zaczynały się na terytorium Rumunii. W Polsce cudzoziemcy czekali na transport do państwa docelowego. Za pomoc w dotarciu do państw Europy Zachodniej Wietnamczycy płacili od 6,5 do 20 tysięcy dolarów za osobę.

Przewóz z Rumunii odbywał się w specjalnie skonstruowanych schowkach w przestrzeniach ładunkowych pojazdów ciężarowych. Były umieszczone za towarem w sposób uniemożliwiający cudzoziemcom samodzielne opuszczenie pojazdu. Podróż w takich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin. Transport odbywał się również w wypożyczonych samochodach typu kamper.

Według ustaleń śledczych, na „szlaku przerzutowym” Polska była państwem, w którym cudzoziemcy czekali na transport do kraju docelowego.

Podczas zorganizowanej akcji służb, w tym straży granicznej i CBŚP zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu związanych z działalnością grupy na terenie województw: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, który prowadzi postępowanie, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała cudzoziemcom przekraczanie granicy RP wbrew obowiązującym przepisom. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą.

Sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania także na terenie innych państw Unii Europejskiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA