Poznań wśród sygnatariuszy Klimatycznej Koalicji Polskich Miast i Gmin

Miasto Poznań zostało jednym z sygnatariuszy deklaracji o współpracy i powołaniu Klimatycznej Koalicji Polskich Miast i Gmin. To dokument potwierdzający chęć i gotowość samorządów do współpracy na rzecz ochrony klimatu.

Deklarację podpisano podczas kongresu Smart Metropolia w Gdańsku, którego tematem przewodnim były wyzwania dla samorządów i lokalnej społeczności w związku z kryzysem klimatycznym. Kilkunastu prezydentów i burmistrzów zadeklarowało chęć współpracy na rzecz ochrony klimatu.

Podkreślono, że w działania w tym zakresie powinny odbywać się zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym.

„Nasze miasto boryka się ze smogiem i suszą. Niestety, nie mamy wsparcia w tej kwestii ze strony rządu. Oczekujemy wieloletniego programu odejścia od węgla i rozwiązania problemów związanych z retencją, a otrzymujemy deklarację głowy państwa, że węgiel będzie miała się dobrze przez kolejnych 200 lat. Liczymy na to, że dzięki nowej perspektywie finansowej, w której Komisja Europejska deklaruje przeznaczenie 40 proc. budżetu unijnego na cele związane ze zmianami klimatycznymi, zbudujemy nowy system retencji i stworzymy inne niezbędne rozwiązania dla przyszłości naszej planety. Rok 2020 będzie dla samorządów najtrudniejszy. Finansowanie z UE nie będzie jeszcze dostępne, a budżety miast są okrojone. Nie poddamy się i będziemy stawiać czoła wyzwaniom klimatycznym na tyle, na ile będziemy w stanie.”

Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępca prezydenta Poznania

Wskazano także na konieczność podjęcia szybkich działań w trosce nie tylko o kolejne pokolenia, ale także o poprawę warunków życia dla obecnie żyjących. Zmiany spowodowane działaniami człowieka postępują w bardzo szybkim tempie, dlatego wszelkiego rodzaju programu i zalecenia powinny także odpowiadać tej dynamice.

Samorządy zadeklarowały działania polegające m.in. na rewizji i aktualizacji miejskich polityk publicznych, w tym przede wszystkim w zakresie polityki energetycznej, polityki przestrzennej i transportowej. Władze chcą m.in. planować przestrzeń miejską i wiejską uwzględniając najbardziej korzystne dla środowiska rozwiązania.

Sygnatariusze zgodnie przyznali, że działania muszą objąć także edukację, dlatego w ramach współpracy zadeklarowano chęć wdrażania programów mających na celu promocję i edukację w zakresie ochrony i zagrożeń dla klimatu, poprawnych zachowań, skutków negatywnych zachowań człowieka i możliwych działań w codziennym życiu każdego mieszkańca.