Kopiec Wolności otwarty dla zwiedzających, ale liczba osób wchodzących na szczyt będzie regulowana

W nadchodzący weekend znów będzie można wejść na Kopiec Wolności przy jeziorze Maltańskim. Historyczny obiekt, który został odnowiony w ubiegłym roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znów zostanie otwarty dla zwiedzających.

Budowa Kopca Wolności rozpoczęła się w 1919 roku, czyli po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także  zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Inicjatywa finansowana była z „cegiełek” sprzedawanych na ten cel, a prace wykonywali sami mieszkańcy Poznania. Kopiec był gotowy po 3 latach, jednak w czasie II wojny światowej zniszczyli go okupujący Poznań Niemcy.

Po zakończeniu wojny mieszkańcy dążyli do odbudowy obiektu. Możliwe było to jednak dopiero w latach 80., gdy przygotowywano obiekt na jeziorze Maltańskim do rozegrania Mistrzostw Świata w kajakarstwie w 1990 roku. Choć władze komunistyczne nie wyraziły zgody na odbudowę kopca, to mieszkańcy znaleźli sposób, by „zagospodarować” ziemię wykopywaną podczas prac przy jeziorze – z uwagi na zbyt wysoki koszt wywiezienia ziemi z dna jeziora, oficjalnie wyrażono zgodę na usypanie wzgórza. Znaczenie Kopca było jednak o wiele większe niż jedynie funkcja „górki” przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym.

Przez lata obiekt podupadł, ale przy okazji planowania obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości, podjęto decyzję o przywróceniu mu pierwotnej świetności, jednocześnie dbając o możliwe udostępnienie go mieszkańcom w bezpieczny sposób. Wyremontowano drogę wejściową, wzmocniono podłoże, zamontowano maszt, oświetlenie i monitoring, a także tablice informacyjne dotyczące historii obiektu.

Uroczyste, ponowne otwarcie Kopca Wolności dla zwiedzających nastąpiło 11 listopada 2018 roku. Od tego czasu, można go zwiedzać jedynie podczas najważniejszych uroczystości i rocznic.

Kolejna okazja już w najbliższy weekend – z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obiekt będzie udostępniony do zwiedzania przez cały weekend, od soboty, 9 listopada. Z uwagi na niestabilność gruntu i względy bezpieczeństwa, liczba osób jednocześnie wchodzących na szczyt będzie regulowana – jednocześnie wpuszczane będą grupy około 20-osobowe. Nie są jednak prowadzone zapisy. Wejście możliwe będzie w godzinach 12:00-16:00.