Gen. Dąbrowski i Józef Wybicki znów przyjadą do Poznania. Inscenizacja na Starym Rynku już w sobotę!

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

W sobotę, 9 listopada, odbędą się obchody 213. rocznicy wjazdu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania. Przyjazd obu przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego z 1806 roku.

Już po raz czwarty na Starym Rynku w Poznaniu będzie można obejrzeć inscenizację wydarzeń sprzed ponad 200 lat. Generał Jan Dąbrowski wraz z Józefem Wybickim przyjechali do Poznania 6 listopada 1806 roku. Przyjazd tej dwójki, uznanych wówczas osób, przerodziła się z wizyty w swego rodzaju manifest polityczny i wezwanie do powstania przeciw zaborcy pruskiemu. Generał Dąbrowski odczytał na Starym Rynku odezwę, w której wskazał, że Polacy mogą liczyć na pomoc w walce z zaborcami, jeśli okażą się „godni” w jego oczach, co oznaczało przede wszystkim gotowość do działań i poświęcenia za ojczyznę.

Wydarzenia te uznawane są za jeden z głównych czynników wybuchu pierwszego Powstania Wielkopolskiego w 1806 roku, które - co ważne - zakończyło się sukcesem.

Inscenizacja, która odbędzie się w sobotę przygotowywana jest przez grupę poznańskich artystów. Reżyserem jest Janusz Stolarski, który w Poznaniu przygotowywał już inne inscenizacje i spektakle historyczne, w tym „Stukot/Czerwiec’56” oraz „Trzy Tramwajarki”.

Początek wydarzenia na Starym Rynku w sobotę, 9 listopada, o godzinie 12:05. Właśnie wtedy, po tradycyjnych poznańskich koziołkach z wieży ratuszowej, przed Ratuszem pojawią się Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki. Po inscenizacji, przed budynkiem Odwachu odbędzie się pokaz kawalerii przygotowany przez Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Przez cały dzień w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu będzie odbywać się także prezentacja obrazu Jana Gładysza „Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania”.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA