Centrum Szyfrów Enigma ma być gotowe za dwa lata

Wiadomo już, kto wybuduje Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Nietypowe muzeum i centrum nauki powstanie w dawnym budynku Collegium Martineum UAM i ma być gotowe w 2021 roku.

Enigma i kryptologia jest mocno związana z historią Poznania, dlatego to nie przypadek, że właśnie w stolicy Wielkopolski podjęto decyzję o budowie nietypowego muzeum. Miejsce, w którym powstanie także nie jest przypadkowe – to właśnie tu przed wojną mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów, w której pracowali kryptolodzy „odpowiedzialni” za złamanie maszyny szyfrującej Enigma, czyli Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

„Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji.”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Co ważne, nie będzie to typowe muzeum, a bardziej centrum nauki. Zwiedzający będą mogli wcielić się w kryptologów, poznać tę dziedzinę nauki i sposoby działania szyfrowania.

Wystawa powstanie w oparciu o nowoczesne, multimedialne i interaktywne stanowiska z wykorzystaniem specjalnie opracowanych rekwizytów, pozwalających na wprowadzenie zwiedzających w świat kryptologii bez użycia prądu elektrycznego.

„Każdy zwiedzający będzie mógł podążyć śladami poznańskich kryptologów ucząc się szyfrować i odczytywać zaszyfrowane informacje, a nawet łamać wiadomości utajone różnymi metodami. W dalszych częściach ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z dziejami Enigmy”

Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początkowo zakładano przeznaczenie na ten cel ponad 27 milionów złotych, jednak w ogłoszonym w czerwcu przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która przekraczała tę kwotę o ponad 2 miliony złotych. Z uwagi na fakt, że jest to ważna dla społeczności inwestycja podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu na ten cel.

W ramach inwestycji wnętrze budynku Collegium Martineum będzie zmodernizowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W przetargu wybrano podmiot, który zajmie się realizacją zadania. Zwyciężyła oferta konsorcjum firm ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o.

Według założeń, pierwsi zwiedzający będą mogli pojawić się w Centrum już w 2021 roku.