Świętowanie na bogato - zbliżają się imieniny ulicy św. Marcin

Autor: Marta Kotecka fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

11 listopada większości kojarzy się przede wszystkim z Dniem Niepodległości. W Poznaniu ma ono jednak podwójne znaczenie - przypadają wtedy również imieniny patrona jednej z największych ulic stolicy Wielkopolski - św. Marcina. Dla mieszkańców w tym wyjątkowym dniu przygotowano wiele atrakcji.

O nadchodzących wydarzeniach opowiadali na konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Kultury ZAMEK: Zastępca Prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, Dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka, koordynator imienin ulicy, Andrzej Maszewski, Iza Rekowska, członkini grupy Izzy and the Black Trees oraz jedna z pomysłodawczyń i opiekunek projektu Po-Dzielnia, Kalina Olejniczak. Przedstawiono szczegółowy program obchodów imienin i główne atrakcje, jakie czekać będą na mieszkańców 11 listopada.
 
„Będziemy się cieszyć po poznańsku, pysznie - nie liczmy kalorii, kosztujmy rogale, chwalmy się nimi”
Jędrzej Solarski

 
Obchody podzielone zostaną na 5 segmentów. Na al. Niepodległości od ulicy Fredry odbędzie się Kiermasz Rogala, gdzie mieszkańcy, oprócz zakupów i kosztowania jednego z symboli Poznania, znajdą m.in. wyroby rzemieślnicze. Przy okazji do 17 listopada w związku z akcją RogaLOVE można kupić rogale-cegiełki, z których przeznaczony będzie na leczenie dzieci chorujących na nowotwór.
 
„To święto, które łączy poznaniaków, ale też artystów w tym ogromnym przedsięwzięciu. Po raz pierwszy będziemy działać na odcinku św.Marcina, który został oddany po przebudowie"
Anna Hryniewiecka

Dużo dziać się będzie na nowo wyremontowanym odcinku od ulicy Gwarnej do Ratajczaka. Nie zabraknie tam licznych występów artystycznych, koncertów i animacji. Mieszkańcom zaprezentują się członkowie Poznańskiego Towarzystwa Hokejowego - każdy będzie mógł, poprzez ubiór profesjonalnego stroju i próby strzałów na bramkę, poczuć się jak zawodowiec. Trenerzy Szkoły Akrobatyki przeprowadzą warsztaty cyrkowe. Ponad to swój muzyczny i choreograficzny repertuar pokażą Flexi&Fusion Dance Group, Siły Specjalne oraz Noise-Band. Kolejnymi muzycznymi wydarzeniami będą koncerty na scenie przed Zamkiem - wystąpią Kraków Street Band, Izzy and The Black Trees i Pablopavo i Ludziki.
 
„Będzie wiele nie-nowego, to nie jest minus. Ta impreza ma swój rytm, charakter, atmosferę”
Andrzej Maszewski

 
Po trzech latach na swoją tradycyjną trasę powróci Korowód Świętego Marcina. Wyruszy on o 13.30 z ulicy Piekary i przejdzie aż do Zamku. Tam odbędzie się uroczyste przekazanie św. Marcinowi kluczy do miasta przez Prezydenta, Jacka Jaśkowiaka. Ponad to od 11 do 17 będzie można oddać używane ubrania w dobrym stanie, a także zabrać potrzebne rzeczy za darmo na stoisku Po-Dzielni. Korzystanie z takich okazji jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla świata i środowiska.
Propozycje w związku z imieninowymi obchodami przygotowali też przedsiębiorcy, artyści, animatorzy i restauratorzy z ulicy św. Marcina. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć filmowe hity, jak „Boże Ciało” w Sali Kinowej CK Zamek w promocyjnych cenach. Bilet na pojedynczy seans kosztować będzie 12 zł. Ponad to odbędą się liczne wystawy. Na fanów gęsiny czy czerniny czekać będą specjalnie skomponowane przez szefów kuchni menu.

Imieniny Świętego Marcina po raz kolejny powinny dostarczyć mieszkańcom samych pozytywnych wrażeń, a przy okazji... dodatkowych kilogramów.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA