Poznańskie organizacje pozarządowe w walce z dyskryminacją – które projekty wygrały w miejskim konkursie?

Wszelkiego rodzaju dyskryminacja to poważny problem, nie tylko poznańskich placówek oświatowych. Na przeciw stara się wychodzić Miasto Poznań, które zoorganizowało konkurs dla organizacji pozarządowych. Jego celem jest walka z wykluczeniami społecznymi.

Konkurs organizowany przez Miasto Poznań miał wyłonić projekty, które swoim programem zachęcą młodzież do większej akceptacji odmienności i do szacunku do drugiego człowieka. Spowodują też ograniczenie przemocy wśród nastolatków. W ten sposób wybrano 6 propozycji, które otrzymały łącznie 110 000 złotych dofinansowania. Dzięki temu dla około 550 młodych osób zorganizowano warsztaty przeciw wykluczeniom.

Projekt „Co nas łączy?” Stowarzyszenia „Lepszy Świat” ma zbliżyć uczniów szkół podstawowych do swoich rówieśników z Neapolu i pokazać im, że każdy, bez względu na pochodzenie i status majątkowy, jest sobie równy. „Inna perspektywa” Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty to cykl warsztatów zamieszkujących w Polsce obcokrajowców, którzy młodym ludziom opowiadają o zjawisku wielokulturowości. W ramach projektu odbędzie się również „Żywa biblioteka”, kiedy każdy z obecnych będzie mógł zadać osobom rozumianym jako „inne” nurtujące pytania. „Szacun dla wszystkich” Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO opiera się o naukę szacunku wobec seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Młodzież przymierzy kombinezon starości czy spróbuje swoich sił w jeździe na wózku inwalidzkim.

Kolejną propozycją jest „Nie bójcie się nas” Fundacji Akceptacja. Polega ona na kursie pierwszej pomocy przeprowadzanym przez ratowniczkę medyczną i jednocześnie osobę transseksualną. Młodzież na późniejszych dyskusjach będzie mogła zastanowić się nad problemem różnego pojmowania tożsamości płciowej. Nauczy się akceptacji i tolerancji. Uczestnicy mogą też zaplanować wycieczkę do Warszawy w ramach projektu „Kolektyw równości” Stowarzyszenia Pedagogów Społecznych Riposta. Ma ona na celu m.in. poznanie praw człowieka i różnorodności młodych ludzi.

Wydarzenia, które przetrwają jeszcze po zakończeniu projektu przygotowuje Fundacja Tęczowe Rodziny. Jej „Poznań dla każdego” opiera się na internetowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, którą tworzą liderki i liderzy ruchów antydyskryminacyjnych. W związku z tym Fundacja ma w planach zorganizowanie w następnym roku Festiwalu Różnorodności.

Wszystkie organizacje, które zostały wyróżnione w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań, muszą na zakończenie projektów sporządzić odpowiednie raporty z działań. Dzięki nim możliwe będzie ich dalsze upowszechnianie w ramach “dobrych praktyk”.