Inwestor zaprezentował wstępne plany dotyczące rewitalizacji Starej Rzeźni

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji przedstawiono plany inwestora dotyczące rewitalizacji terenu Starej Rzeźni. Firma Vastint, która wykupiła od Miasta prawie 5,5 ha powierzchni historycznego dla Poznania terenu zaprezentowała wstępną wersję tego, jak chce wykorzystać potencjał tego miejsca. Ciekawie zapowiada się m.in. pomysł powstania sali widowiskowej do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Stara Rzeźnia to przestrzeń przy ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Otwarta została w 1900 roku i była wówczas jednym z najnowocześniejszych zakładów mięsnych w Europie. Choć po II wojnie światowej obiekt zmodernizowano, to w latach 90. podjęto decyzję o przeniesieniu produkcji poza Poznań.

Od tego czasu, budynki i teren, mające wyjątkowy, niepowtarzalny charakter, przyciągały poznaniaków m.in. na targi staroci czy imprezy kulturalno-gastronomiczne. Dawne zabudowania niejednokrotnie stawały się także miejscem do sesji zdjęciowych.

Nowy właściciel, chce połączyć historyczny kontekst miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami. Od momentu podpisania umowy wiadome było, że Stara Rzeźnia ma pełnić funkcję mieszkalną i usługową, będąc jednocześnie ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Władze Miasta liczą, że rewitalizacja przez nowego inwestora pozwoli na przywrócenie świetności historycznym budynkom i przekształcenie terenu w ciekawą architektonicznie część centrum.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji przedstawiciel firmy Vastint zaprezentował wstępne plany inwestora dotyczące zmian na terenie kompleksu.

W części od strony ul. Garbary, z przodu, staną biurowce, które wraz z zabytkowymi obiektami będą pełnić funkcję usługową. W dawnych budynkach Rzeźni mają znaleźć się m.in. lokale gastronomiczne i sklepy, a także miejsca dla kultury. Co ciekawe, inwestor planuje również utworzenie sali na większe wydarzenia artystyczne i kulturalne, np. koncerty, w której będzie mogło się bawić nawet około 500 osób.

W części od strony Wzgórza św. Wojciecha zaplanowano zabudowę mieszkalną z apartamentowcami, z których będzie widok na zieleń i park. Od tej strony, pomiędzy Starą Rzeźnią na nową siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego inwestor chciałby stworzyć zieloną aleję spacerową, która będzie przebiegać od ul. Grochowe Łąki do ul. Północnej. Byłaby ona niedostępna dla samochodów.

Całość ma być przeznaczona przede wszystkim dla ruchu pieszego oraz rowerowego, tworząc ogólnodostępną ciekawą przestrzeń w centrum miasta. Według założeń, samochody mają parkować na podziemnych parkingach. W wielu miejscach zachowany ma być też charakterystycznych mur okalający teren, w którym pojawią się liczne wejścia. To ukłon w stronę mieszkańców, którzy chcieliby zachować w jak największym stopniu historyczny charakter tego miejsca.

Prace projektowe i uzyskanie pozwoleń potrwa jeszcze około 1,5 roku i dopiero wtedy rozpoczną się prace budowlane.