Ustawią ponad 400 zniczy na Placu Wolności. Nietypowy zaduszkowy happening ekologiczny

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Na Placu Wolności zapłonie dziś 415 zniczy - to nietypowy happening zaduszkowy organizowany przez Extinction Rebellion w Poznaniu. Znicze mają zostać ułożone w charakterystyczny kształt.

Extinction Rebellion jest ruchem, który zwraca uwagę na masowe wymieranie gatunków i efekty kryzysu klimatycznego.

O zachodzie słońca, około godziny 16:30 uczestnicy chcą zapalić 415 zniczy na Placu Wolności, które zostaną ułożone w kształt klepsydry wpisanej w okrąg oraz napis "1,2ºC".

Żadna z tych liczb nie jest przypadkowa. Liczba 415 ma symbolizować rekordowy poziom dwutlenku węgla w atmosferze w częściach na milion, jaki zanotowano w maju 2019 roku w obserwatorium na Mauna Loa na Hawajach.

Napis "1,2ºC" to z kolei wskazanie średniej globalnej dodatniej anomalii temperaturowej przy powierzchni planety w stosunku do lat 1851-1900 w ostatnich 12 miesiącach.

Sama klepsydra ma symbolizować wymieranie.

Znicze, jakie zostaną użyte podczas happeningu pochodzą z odpadów cmentarnych, co jak mówią organizatorzy, ma symbolizować również problem konsumpcyjny społeczeństwa.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:30 i potrwa do 20:00. W tym czasie organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problem wymierania gatunków i ocieplania się klimatu, a także podrążyć się w zadumie "nad losem planety i rodzaju ludzkiego".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA