Poznań zapewni pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami

Autor: Marta Kotecka fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Większość z nas nie ma problemów z robieniem zakupów, umówieniem wizyty do lekarza czy udaniem się do specjalisty. Są jednak tacy, którzy potrzebują pomocy nawet w prowizorycznych czynnościach. Miasto Poznań wychodzi im na przeciw - dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego możliwa będzie realizacja specjalnego projektu.

Wart ponad 18 mln projekt opiera się na pomocy seniorom i osobom z niepełnosprawnościami przede wszystkim w zakresie opieki medycznej i usług społecznych. Ponad 1700 osób niesamodzielnych będzie mieć możliwość uzyskania porady m.in. od psychologów.  Dla 150 z nich przygotowano usługę asystenta, który pomoże chociażby w robieniu zakupów. 56 będzie mieć szansę na pobyt w dziennych mieszkaniach wspomaganych, gdzie sukcesywnie będą uczyć się większej samodzielności. Pomoc przygotowano też dla 8 pełnoletnich wychowanków domów dziecka - każdy z nich, w obecności swoich opiekunów, nauczy się np. zarządzania budżetem i czasem.

Umowę na dofinansowanie projektu podpisali w Urzędzie Marszałkowskim Marek Woźniak, marszałek województwa, Paweł Popek - wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Medycyna Polska oraz Jędrzej Solarski - zastępcą prezydenta Poznania. Miasto dołączyło tym samym do Stowarzyszenia Polski Komitet Pomocy Społecznej, Centermed Poznań sp. z o.o. i Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Flandria”, którzy są jego partnerami.

Prowadzą oni zresztą inną placówkę - Zintegrowane Centrum Opieki. W jego ramach prowadzonych jest 5 usług. Pierwsza to Dzienny Dom Opieki Medycznej. 100 osób, które po pobycie w szpitalu nadal potrzebują opieki, będzie mogło otrzymać bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, a także wyżywienie i transport. Kolejnym elementem jest Centrum Teleopieki. Zajmie się 24-godzinnym telefonicznym sprawdzaniem zdrowia 850 osób niesamodzielnych lub z niepełnosprawnościami. Każda z nich otrzyma specjalną opaskę SOS, która w razie zagrożenia umożliwi na połączenie się operatorami centrum. Ponad to teleasystenci co najmniej raz w tygodniu kontrolnie skontaktują się z podopiecznymi. Tyle samo osób uzyska pomoc w razie potrzeby rehabilitacji, czy wsparcia psychologicznego. Umożliwi to Centrum Usług Domowych. Nie należy zapominać o wolontariuszach, którzy swoim towarzystwem potrafią umilić dzień każdej samotnej i nie mogącej wyjść z domu osobie. Dwoma ostatnimi częściami są Centrum Opieki Środowiskowej i Centrum Wsparcia Opiekunów Faktycznych. Odpowiadać za nie będzie Polski Komitet Pomocy Społecznej. Niesamodzielne osoby będą mieć możliwość otrzymania kompleksowej opieki, a także wzięcia udziału w szkoleniach.

Kto może zgłosić się do projektu? Najważniejszymi kryteriami są niesamodzielność lub niepełnosprawność. Palmo pierwszeństwa otrzymają osoby uboższe i doświadczające wykluczeń społecznych. By wziąć udział, należy zgłosić się do najbliższej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (osoby niesamodzielne i z niepełnosprawnościami), Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (opiekunowie) lub do placówki Dziennego Domu Opieki Medycznej (osoby wymagające usług medycznych).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA