Mieszkańcy coraz częściej zgłaszają straży miejskiej przypadki nieprawidłowego spalania w kominach

Poznańska straż miejska podsumowała miniony tydzień. Po raz kolejny przyjęto prawie 2 tysiące zgłoszeń od mieszkańców, z czego zdecydowana większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania pojazdów. Coraz częściej jednak zgłaszane są także prośby o interwencję w związku z zanieczyszczaniem środowiska.

W ubiegłym tygodniu dyżurni straży miejskiej odebrali 1994 zgłoszenia od mieszkańców, z czego po raz kolejny zdecydowanie najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania.. Takich przypadków było aż 1423. W 521 sytuacjach strażnicy założyli blokady na koła, a w 76 zlecono odholowanie samochodów na parking strzeżony. Aż 575 kierowców będzie musiało pofatygować się do siedziby straży miejskiej, ponieważ właśnie tyle wystawiono wezwań w związku z naruszeniem przepisów dotyczących postoju i parkowania. Niezmiennie, największy problem z kierowcami, którzy nie dostosowują się do przepisów jest na terenie poznańskiego Starego Miasta.

Z uwagi na okres jesienny, a tym samym rozpoczęty sezon grzewczy, strażnicy otrzymują również coraz więcej zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska, spośród których najwięcej dotyczy nieprawidłowego spalania w kominach i piecach. Co ważne, jednocześnie straż miejska prowadzi również własne kontrole, a także współuczestniczy w projekcie “Skończmy ze smogiem w Poznaniu” w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest przez włonioną w przetargu firmę LTA Design z Gliwic, która współpracuje w tym zakresie z Eko Patrolem. Pomiary dymu prowadzone są przy pomocy specjalistycznego drona.

Mieszkańcy Poznania reagują również na przypadki, w których ktoś inny potrzebuje pomocy. Takich zgłoszeń w ubiegłym tygodniu odebrano 108. Najczęściej dotyczy to osób będących pod wpływem alkoholu. Z uwagi jednak na coraz chłodniejsze dni, poznaniacy szybciej i częściej zgłaszają przypadki np. spania na ławkach przez osoby bezdomne.

Poznaniacy dbają również o zwierzęta. W ubiegłym tygodniu 84 razy prosili Eko Patrol o pomoc dla przyjaciół ludzi.

Z kolei 78 razy po zgłoszeniach od mieszkańców mundurowi reagowali na przypadki zakłócania ciszy i porządku publicznego.