Zabytkowe pojazdy już od jutra na MTP. Rusza Retro Motor Show

Autor: Marta Kotecka fot. Hieronim DYmalski, Marta Kotecka
REKLAMA

Od luksusowych modeli Porsche, przez autobusy Jelcza 043, po samochody ciężarowe Studebaker US-6 - takie spectrum pojazdów będzie można podziwiać między 25 a 27 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na targach pojazdów zabytkowych Retro Motor Show miłośnicy klasyków motoryzacji utoną m.in. w świecie legendarnych samochodów.

Jeszcze kilka lat temu widok jadącego po drogach Fiata 126p czy Poloneza przyjmowano z politowaniem. Nastały jednak takie czasy, że te legendy szos, jak i inne klasyki, powodują wypieki na twarzy. Już w ten weekend każdy pasjonat motoryzacji będzie mógł  je oglądać, a niektóre nawet zakupić. O targach „Retro Motor Show” opowiadali na środowej konferencji prasowej Stanisław Keck - wiceprezes Automobilklubu Wielkopolski, Bartosz Zeidler - dyrektor grupy produktów grupa MTP i Bartosz Dembiński - dyrektor projektu „Retro Motor Show”.

„Jako targi stale rośniemy. W zeszłym roku mieliśmy 700 pojazdów, wierzymy, że w tej edycji poprawimy ten wynik i ponownie 35 tysięcy zwiedzających zechce przeżyć przygodę życia, zapoznając się z ekspozycjami”
Bartosz Zeidler, dyrektor grupy produktów grupa MTP

To już 4. edycja tego wydarzenia. Co roku przyciąga największych pasjonatów, chcących spotkać się z historią motoryzacji i poznać najpiękniejsze egzemplarze wyprodukowane w zeszłym stuleciu.

„Pięknie jest widzieć jak sama branża i targi się rozwijają. Zainteresowanie zwiedzających i wystawców jest coraz większe”
Bartosz Dembiński, dyrektor projektu Retro Motor Show

Dla zwiedzających udostępnione zostaną prawdziwe perełki w swojej branży. Można tu wspomnieć choćby o niedawnych uczestnikach poznańskiego ruchu - autobusach Jelcza 043, potocznie nazywanych „Ogórkami”. Będzie można je zobaczyć w specjalnej strefie autobusów MPK. Dzięki Agencji Mienia Wojskowego Muzeum w Poznaniu i innym partnerom militarnym w Strefie Militarnej znajdzie się słynna Katiusza, czyli wyrzutnia BM-13-16, a także inne opancerzone wozy.

Goście będą mogli spróbować swoich sił w symulacjach jazdy czy zakupić woskowy sprzęt i odzież. Nie zabraknie klasyków PRL-u - kultowej syrenki, warszawy, poloneza, a także jednośladów. Wielką gratką dla zwiedzających będzie stoisko Porsche Polska, gdzie uwagę przykuje sześć egzemplarzy modeli Speedster. Warto wspomnieć, że w takiej formie na żywo dostępne one są tylko w Muzeum w Stuttgardzie i nigdzie indziej - oprócz Poznania - nie były prezentowane.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć  Mercedesa „ponton” w wersji cabrio. Ten jak i inne modele znajdą się na Retro Motor Show dzięki Klubowi Zabytkowych Mercedesów. Ogromnym zainteresowaniem z pewnością będzie cieszył się luksusowy Rolls-Royce Phantom II, który również pojawi się w ten weekend w Poznaniu. Oprócz niego na miłośników motoryzacji czekają m.in. Mustang Shelby czy BMW Alpina B10 001/70. Ciekawostką jest fakt, że ponad 100 z klasyków będzie można zakupić.

Goście dzięki Akademii Renowacji zobaczą na żywo techniki renowacji pojazdów i ich konserwacji, podpytają o to fachowców w tej branży, których rzadko można w takiej liczbie spotkać w jednym miejscu. Odbędzie się wiele prelekcji, m.in. o podróżach zabytkowymi autami. Swoją obecność w niedzielę potwierdził były tenisista Wojciech Fibak. Dla mniej konserwatywnych fanów legendarnych pojazdów przygotowano Retro Tuning. To tam można zaobserwować klasyki, które przeszły pewne modyfikacje, mające np. dać im lepsze osiągi. Oprócz wydarzeń związanych stricte z motoryzacją, w pawilonie nr. 6 będzie można wystylizować się na na różne epoki, a także wziąć udział w potańcówkach, do utworów wykonywanych przez zespół Retro Hobby Band.

Automobilklub Wielkopolski, po zeszłorocznym sukcesie swojej ekspozycji, przygotował dla zwiedzających po raz kolejny wiele atrakcji.

„W tym roku postanowiliśmy zaprosić do zabawy państwa-miasta. Odwiedzimy 4 kraje - Stany Zjednoczone przed i po wojenne, Włochy, RFN i NRD, II Rzeczpospolita i PRL.”
Stanisław Keck, wiceprezes Automobilklubu Wielkopolski

Każda część stylizowana będzie na dane państwo i okres czasu. Nie zabraknie charakterystycznych samochodów, ale też obrazu codziennych sytuacji (jak na przykład sklepu z mięsem na kartki w PRL). Bogata oferta sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bilety na to wydarzenie dostępne są online, a także w kasach w czasie targów. Więcej informacji, jak również mapa ekspozycji dostępna jest na stronie wydarzenia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA