Studenci zaprojektują nową odsłonę Placu Wiosny Ludów

Nawiązujący do historycznej zabudowy i z nową zielenią miejską – tak ma wyglądać zrewitalizowany Plac Wiosny Ludów i jego otoczenie. Miasto Poznań ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną tej okolicy.

Miasto podjęło decyzję, że konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej samego placu oraz ulicy Szkolnej będzie miał charakter zamknięty, co w tym przypadku oznacza, że mogą w nim wziąć udział jedynie studenci uczelni wyższych kształcących architektów.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, Piotr Sobczak, to szansa dla młodych i zdolnych przyszłych architektów na zapreentowanie swoich możliwości i zdobycie doświadczenia. Miasto liczy, że w ten sposób uda się także wyłonić projekt, który będzie miał zupełnie nowe, “świeże” spojrzenie na architekturę. Podobne rozwiązanie zastosowano przy projektowaniu przebudowy ul. Kościelnej.

Prace stworzone przez studentów będą podstawą do dalszych prac planistycznych dla tego obszaru.

Wymagania są jednak wysokie. Przede wszystkim, młodzi architekci muszą nawiązać w swoich projektach do historycznego charakteru placu, a tym samym zachować odpowiednie gabaryty i podziały. W ten sposób chce się uniknąć obaw ze strony poznaniaków o możliwej monolitycznej zabudowie, która nie będzie współgrać z historycznymi budynkami.

“Już w średniowieczu plac Wiosny Ludów był miejscem ważnym dla miasta. Po wielkim pożarze w 1803 roku wytyczono tam nowe ulice, wzniesiono Hotel Wiedeński, a pod koniec XIX wieku plac zyskał zwartą zabudowę, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Do naszych czasów zachował się jednak układ dróg i działek z okresu 20-lecia międzywojennego. Projektując nowy wygląd placu, chcemy nawiązać do jego bogatej historii. “

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Nowa odsłona placu ma nawiązywać do wyglądu tego miejsca z okresu dwudziestolecia międzywojennego i uwzględniać astosowanie zwartej zabudowy skupionej wokół placu-rozdroża.

“Ważne będzie też stworzenie osi kompozycyjno-widokowej, która ma rozpoczynać się od ulicy Wysokiej i naprowadzać na obecnie niezabudowany narożnik Kupca Poznańskiego. Wyznaczać ma ją piesze przejście, które jest jednym z najważniejszych założeń koncepcyjnych. Jego wejścia i przebieg mają być dodatkowo podkreślone akcentami architektoniczno-urbanistycznymi na elewacjach budynków.”

Urząd Miasta Poznania

Projekt ma także podkreślać charakter i rolę tego miejsca, a więc fakt bycia jednym z głównych traktów dla pieszych prowadzący do miejskich atrakcji turystycznych w staromiejskiej zabudowie. To właśnie piesi mają być tematem przewodnim propozycji.

Na placu ma funkcjonować strefa zamieszkania i strefa uspokojonego ruchu. Całość musi także uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych oraz starszych, z uwagi na fakt, że wkrótce przy ul. Szkolnej powstanie Centrum Senioralne. Oznacza to konieczność montażu m.in. niskich krawężników.

Miasto stawia również na zieleń. Prawie połowa terenu objętego planem ma zająć przestrzeń publiczna – w kwestii tego, jak będzie zagospodarowana autorzy projektów mają niemal dowolność, przy zachowaniu dwóch ogólnych warunków – na placu muszą znaleźć się miejsca do odpoczynku oraz zieleń. Na ul. Szymańskiego, Wysokiej, Święty Marcin i Szkolnej mają za to pojawić się wysokie drzewa oraz wysokie na co najmniej 4 metry krzewy.

Prace przyjmowane będą do 24 stycznia 2020 roku. Przy ocenie prac kapituła konkursowa oceniać będzie m.in. poziom możliwości realizacji projektu, atrakcyjność i poprawność proponowanych rozwiązań, uwzględnienie problematyki zagospodarowania wód deszczowych oraz dostosowanie projektu do otoczenia. Liczyć się będzie też oryginalność i funkcjonalność rozwiązań, nowatorskie podejście do kształtowania zieleni oraz przełamywanie schematów.

Wyniki mają zostać ogłoszone do końca lutego 2020 roku, a efekt działań studentów będzie można oglądać na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Na najlepszych czekają nagrody ufundowane przez spółkę ORPEA Polska, o łącznej puli 6 tys. zł brutto.