Niezwykłe oczko wodne lub akwarium – więcej niż hobby

Każda niezwykła pasja sprawia, że zapominamy o innych sprawach i oddajemy się jej w pełni. Zarówno dbałość o ogród , jak również pielęgnacja oczka wodnego czy akwarystyka są niesamowicie wciągającymi zajęciami, pod warunkiem, że należymy od osób cierpliwych i uważnych. Właściwy dobór i rozmieszczenie roślin do oczka wodnego pozwala nam stworzyć w ogrodzie wspaniały i nietypowy zakątek, który zapewni wytchnienie i odpoczynek.

W odpowiednio przygotowanym oczku wodnym możemy hodować rybki akwariowe.

Wyjątkowy mikroklimat wokół oczka wodnego

Oczko wodne jest nie tylko przyjemnym miejscem przeznaczonym do wypoczynku i tworzącym osobliwy mikroklimat, ale również piękną ozdobą każdego ogrodu czy parku. Mieniąca się w oczku wodnym woda, która spływa kaskadowo i szemrze, ma działanie uspokajające i relaksujące, a rośliny wokół akwenu tworzą efektowny ekosystem stworzony dla zwierząt wodnych. Dlatego ogromną atrakcją zbiornika wodnego są rybki akwariowe, które w dogodnych warunkach cieszą się długim życiem i sprawiają, że z przyjemnością przyglądamy się życiu pod wodą. Należy jednak pamiętać, że właściwy efekt uzyskamy wówczas, gdy oczko wodne pozostanie idealnie czyste, a woda w zbiorniku będzie na tyle przejrzysta, że umożliwi nam obserwację życia świata podwodnego. Różnorodne rybki akwariowe zasiedlające oczko wodne stanowią atrakcje dla dzieci i dorosłych, dlatego warto dbać o właściwe utrzymanie oczka wodnego.

Rybki akwariowe w oczku wodnym

Oryginalne i egzotyczne rybki akwariowe stanowią prawdziwą atrakcję dla kolekcjonerów oraz piękną ozdobę każdego akwarium. To także świetny pomysł na to, aby urozmaicić życie w zbiorniku wodnym założonym w ogrodzie. Ważnym elementem oczka wodnego jest zielona roślinność, którą można podzielić na zanurzoną, pływającą po tafli akwenu oraz rośliny strefy brzegowej. Wielobarwne rybki akwariowe, pływające w zielonym gąszczu pomiędzy różnorodnymi gatunkami roślin, będą prezentowały się okazale, zwłaszcza, jeśli stworzymy im prawidłowe warunki do rozwoju i rozmnażania.

Przygotowanie akwenu do zasiedlenia rybami

Zanim przystąpimy do zarybienia stawu czy innego akwenu najpierw trzeba stworzyć harmonijne, naturalne środowisko, czyli zadbane oczko wodne, które będzie małym, zamkniętym i prawidłowo działającym ekosystemem. Następnie należy wybrać odpowiednie gatunki ryb i sprawdzić, czy poszczególne okazy ryb są zdrowe i czy nie posiadają widocznych pasożytów zewnętrznych. Zwróćmy uwagę na rybki akwariowe, czy nie kolebią się na boki, mają sklejone lub postrzępione płetwy bądź podejrzaną wysypkę czy wybroczyny. Takie okazy mogą być chore i nie powinny znaleźć się w oczku wodnym. Podstawą sprawnie funkcjonującego oczka wodnego jest odpowiednia filtracja wody oraz jej napowietrzenie. Dopiero wówczas, gdy upewnimy się, że rybki akwariowe mają zapewnione prawidłowe warunki rozwoju, można je wpuścić do akwenu.

Warunki środowiska w oczku wodnym

Pamiętajmy, aby woda w akwenie miała takie same parametry fizykochemiczne, jak również zbliżoną temperaturę do tej, w której rybki pływały wcześniej. Zwykle początkujący hodowcy rybek w swoim oczku wodnym jak najwięcej gatunków ryb. Jednak wówczas poszczególne gatunki mogą na siebie wzajemnie polować z uwagi na zbyt duże zarybienie.