Poznański barok uchwycony na zdjęciach z początku XX wieku

Autor: A. Karczewska fot. CYRYL / Roman Stefan Ulatowski
REKLAMA

Barok, jeden z głównych kierunków w kulturze europejskiej datowany na okres od XVI do XVIII wieku, nie mógł ominąć także Poznania. Do dziś widoczne są jego charakterystyczne elementy zarówno w architekturze jak i licznych ozdobach i rzeźbach. Przez lata poznański barok fascynował i nadal fascynuje wielu, którzy postanawiają go uwiecznić w sztuce.

Jedną z takich osób był jeden z najwybitniejszych fotografów dwudziestolecia międzywojennego, Roman Stefan Ulatowski, który wydał serię własnych zdjęć z Poznania i Wielkopolski przedstawiających elementy poznańskiego baroku.

Na fotografiach uwiecznił zarówno elementy architektury, jak i charakterystycznych dla baroku ozdób w tym malowideł czy rzeźb.

Roman Stefan Ulatowski słynął m.in. z umiejętności gry światłem, czego pozazdrościć mogą mu nawet współcześni fotografowie dysponujący o wiele lepszym niż Ulatowski sprzętem. Nie ma wątpliwości, że fotograf miał talent i zmysł uchwycenia szczegółów, przy jednoczesnym uwypukleniu ich wykorzystując światło i otoczenie.

Ulatowski wydał łącznie 24 albumy ze wyjątkowymi fotografiami, z czego pierwsza teka ukazała się w 1926 roku. Dziś teki Ulatowskiego przechowywane są w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, jednak możliwe jest również obejrzenie części fotografii w Wirtualnym Muzeum Miasta Poznania CYRYL.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA