Delegacja z Bambergu przybyła do Poznania na obchody 300-lecia Poznańskich Bambrów

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski, UMP
REKLAMA

Delegacja z Bambergu gościła w stolicy Wielkopolski świętując przypadającą w tym roku 300. rocznicę przybycia osadników z Bambergu do Poznania. To jeden z elementów obchodów wydarzenia. Przedstawiciele niemieckiego miasta odebrali także Srebrną Pieczęć Prezydenta Miasta Poznania.

Osadnicy z Bambergu zaczęli osiedlać się na terenach dzisiejszego Poznania i Lubonia w 1719 roku. Z prośbą o zasiedlenie zwróciły się władze miasta i okolicznych wsi, które zostały zdziesiątkowane przez zarazę i choroby. Nie da się ukryć, że przez lata kultura i tradycje Bambrów przeniknęły do świadomości poznaniaków i w pewnym stopniu do dziś są elementem kultury, tradycji i zwyczajów mieszkańców Poznania.

Z okazji obchodów 300. rocznicy tych wydarzeń, Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę, w myśl której,  2019 rok jest Rokiem Bambrów Poznańskich. Od miesięcy w mieście odbywa się szereg wystaw, warsztatów, imprez, spotkań, wykładów, konferencji naukowych czy innych wydarzeń, które mają przybliżać kulturę i historię Bambrów zarówno mieszkańcom Poznania jak i turystom odwiedzającym stolicę Wielkopolski.

Jednym z elementów obchodów jest wizyta delegacji z Bambergu w stolicy Wielkopolski, która rozpoczęła się w sobotę. Przedstawiciele władz niemieckiego miasta spotkali się z przedstawicielami Towarzystwa Bambrów Poznańskich, prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, zastępcą prezydenta Jędrzejem Solarskim, a także przewdniczącym Rady Miasta Poznania, Grzegorzem Ganowiczem.

Podczas spotkania nadburmistrz Bambergu Andreas Starke wpisał się do księgi pamiątkowej, a następnie podpisano porozumienie między Towarzystwem Bambrów Poznańskich a Towarzystwem Junggärtnergruppe Bamberg e. V.

"Bamberg i Poznań mają ze sobą wiele wspólnego również współcześnie. Stoimy przed wyzwaniami migracyjnymi i tworzymy przyjazne mieszkańcom przestrzenie w naszych miastach. Chcemy zacieśnić kontakty z Bambergiem na polu kulturalnym. Zapraszamy przedstawicieli kultury bamberskiej do Poznania. Jesteśmy otwarci na szerszą i stałą wymianę myśli i talentów, która prędzej czy później da wymierne owoce - dodaje prezydent."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
"Jest z nami również bardzo liczne grono przedstawicieli fachu ogrodniczego. To zajęcie, które jednoczy. Bardzo wiele osób z Poznania i Bambergu współpracuje ze sobą w tym zakresie, co jest wyrazem chęci rozwijania naszej przyjaźni. Cały czas budujemy te kontakty codziennym działaniem, życiem i aktywnością - dodaje."
Andreas Starke, nadburmistrz Bambergu

Po uroczystości w Urzędzie Miasta Poznania, uczestnicy spotkaia wzięli udział w uroczystym koncercie w Auli UAM, a delegacja z Bambergu odebrała Srebrną Pieczęć Prezydenta Miasta Poznania. To wyróżnienie przyznawane osobom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców Poznania. 

W niedzielę w Katedrze Poznańskiej odbędzie się msza święta koncelebrowana przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego oraz Arcybiskupa Bambergu, Ludwiga Schick'a.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA