Mieszkańcy chcą ponownego uruchomienia pływalni Olimpia

Autor: A. Karczewska fot. Jerzy/wikimedia
REKLAMA

Gdy w ubiegłym roku zamknięto pływalnię Olimpia przy ul. Taborowej mieszkańcy grunwaldzkich i junikowskich osiedli utracili jeden z nielicznych w tym rejonie miasta obiektów sportowych i aktywności fizycznej w tej części miasta. Basen jest we władaniu policji, ale był dostępny dla wszystkich. Mieszkańcy, m.in. poprzez swoich osiedlowych radnnych, apelują do władz miasta o działania mające na celu umożliwienie ponowne uruchomienie obiektu.

Choć władzę nad pływalnią przy ul. Taborowej sprawuje Policja, to obiekt przez lata służył mieszkańcom osiedli na poznańskim Grunwaldzie i Junikowie. Nie da się ukryć, że kryty basen w tym rejonie miasta jest potrzebny, z uwagi na fakt, że nie ma podobnego miejsca w okolicy. Brak pływalni jest szczególnie ciężki dla seniorów, którym trudno dojechać do innych dzielnic miasta oraz uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania np. z lekcji pływania w ramach zajęć z wf-u. Utrudnia to m.in. fakt, że zwykle pływalnie dla szerszej publiczności w dni powszednie ostępne są jedynie w godzinach wczesnoporannych lub wieczornych, co przy konieczności dalekiego dojazdu oznacza niemożność skorzystania z obiektu.

Pływalnia została zamknięta latem 2018 roku. Mieszkańcy starali się o remont i ponowne uruchomienie obiektu. Zgłoszono projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, który zakładał modernizację obiektu. Wniosek został odrzucony podczas weryfikacji ze względu na fakt, że nie jest to własność Miasta i nie może być poddany pod głosowanie w ramach PBO.

Mieszkańcy nie tracą jednak nadziei. Powstała petycja z apelem do prezydenta Poznania o podjęcie wszelkich działań dążących do przejęcia basenu od policji. Jak informują w argumentacji twórcy petycji, obecnie działania zmierzające do przekazania pływalni i związane z tym rozmowy na linii Policja - władze miasta są na ukończeniu. Istnieje jednak obawa, że porozumienie nie dojdzie do skutku, dlatego szukają poparcia, które miałoby skłonić miejskie władze do intensywniejszych działań. Zapewniają, że w przypadku braku funduszy w budżecie miejskim na remont, są gotowi ponownie wystąpić o uzyskanie dofinansowania z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przejęcie istniejącego obiektu i jego remont prawdopodobnie będzie tańsze i wymagające mniej czasu niż budowa pływalni od podstaw.

Ankieta dostępna jest online.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA