Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

18 października przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. To już XIII edycja wydarzenia organizowanego pod auspicjami Unii Europejskiej.

Wydawałoby się, że problem niewolnictwa jest już dawno nieaktualny. Nic bardziej mylnego. Proceder ten nadal istnienie, zmienił jedynie swoje oblicze. Współczesne niewolnictwo przybiera różne formy: pracy przymusowej w nieludzkich warunkach, wykorzystania w przemyśle erotycznym, zmuszania do prostytucji, żebractwa, popełniania przestępstw, przymusowych małżeństw przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za zgodą ofiary.
Jego istotą jest zniewolenie osoby lub osób a następnie wykorzystywanie, któremu towarzyszy naruszenie praw i godności osoby ludzkiej. Należy pamiętać, że handel ludźmi to przestępstwo z art. 253 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności. Rozumiany jest między innymi jako: przewożenie, przechowywanie, przyjmowanie osób przy stosowaniu środków w postaci: gróźb, użycia siły czy innych form jak porwanie, podstęp, kłamstwo, nadużycia władzy celem wykorzystania osób do prac przymusowych, zmuszania do prostytucji i innych form wykorzystania seksualnego. Już od lat 90-tych nasilenie tego zjawiska występuje w Polsce.
Podlega ono jednak dynamicznym przemianom. Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej i rosnącemu standardowi życia oraz stanowi gospodarki, nasz kraj stał się coraz bardziej interesujący w zakresie migracji zarobkowych dla osób z krajów Europy Wschodniej i Azji, spośród których identyfikowane są ofiary, wykorzystywane głównie do pracy przymusowej. Ważne jest, by wiedzieć, na co uważać, by nie znaleźć się w niebezpieczeństwie. Policja radzi, aby zachować czujność, gdy napotka się na atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży, agencji matrymonialnych; na osoby wzbudzające zaufanie i zapewniające natychmiastową pomoc w wyjeździe; a także na strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące możliwości wysokiego zarobku w łatwy sposób. Aby ostrzec, szczególnie tych najmłodszych, organizowane są liczne spotkania w szkołach z młodzieżą.
Poza działaniem profilaktycznym Policja prowadzi działania rozpoznawcze oraz prewencyjne, przeprowadzając między innymi kontrole różnych obiektów oraz dróg pod kątem ujawniania prostytuujących się obywatelek obcych państw nielegalnie przebywających na terenie Polski. Obchodzony 18 października Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi ma celu uświadomienie potencjalnym ofiarom, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia, objęcie ich ochroną, przekazanie wiadomości o dostępie do informacji związanych ze składaniem zeznań (prawa, obowiązki, procedury) i pomocy przy ubieganiu się o zadośćuczynienie. Gdzie szukać ewentualnej pomocy? W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje skrzynka e-mailowa i infolinia, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom.