Poznań stawia na odnawialne źródła energii. Radni przyjęli uchwałę kierunkową w tej sprawie

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Poznań chce lepiej wykorzystywać odnawialne źródła energii i częściej stosować je przy miejskich inwestycjach. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę kierunkową w tej sprawie. To jeden z elementów wprowadzania w życie deklaracji o ochronie środowiska i Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+.

Odnawialne źródła energii są o wiele przyjaźniejsze dla środowiska niż te, które wciąż są najczęściej wybierane przez człowieka oparte na wykorzystaniu węgla, ropy i gazu ziemnego. W myśl ekologicznego podejścia do codzienności, Poznań stara się wprowadzać proekologiczne rozwiązania na różne płaszczyzny miejskiego życia.

Jednym z elementów takiej polityki ma być zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii m.in. przy inwestycjach miejskich - zarówno przy nowych budowach jak i remontach istniejących obiektów. To także sposób na wprowadzenie większych oszczędności przy utrzymaniu budynków.

Przyjęta wczoraj przez radnych uchwała zakłada m.in. dążenie do stopniowego zwiększania udziału ekologicznej energii w funkcjonowaniu urzędu i jednostek organizacyjnych miasta. Częściowo zadanie to jest już stosowane od pewnego czasu - przy budowach i remontach udało się m.in. zainstalować panele fotowoltaiczne, kolektory ciepła czy wymienić oświetlenia na energooszczędne w niektórych placówkach oświatowych.

Zgodnie z założeniem, już na wczesnym etapie projektowania i planowania robót budowlano-remontowych należy uwzględnić i zastosować takie rozwiązania architektoniczne, które pozwolą na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Miasto będzie w tym zakresie współpracować także z lokalnymi uczelniami i firmami prywatnymi.

Regularnie ma być również zwiększana samowystarczalność energetyczna miasta, nad czym prowadzone są prace m.in. w Poznańskim Klastrze Energii.

W planach Miasta jest nie tylko wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych i energii słonecznej, ale także np. turbiny wodne lub wiatrowe, jakie miałyby zostać ustawione na terenach MTP czy Aquanetu. Oddział Miejskiego Energetyka rozpoczął też wstępne rozmowy dotyczące współpracy z zarządem GEOPOZ-u. Dotyczą one utworzenia wirtualnej mapy Poznania i określenia potencjału wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Partnerem w tym zadaniu ma być także Politechnika Poznańska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA