„Pędzlem i piórem” dedykacja dla pokoju

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

„Dedykacja dla Pokoju” – to pozycja na rynku wydawniczym w Polsce, która nie przejdzie bez echa a ponadto zostanie na pewno zauważona przez politologów, historyków czy po prostu znawców sztuki malarskiej i literackiej. Trzech artystów: Danuta Król, Dominik Górny, Ireneusz V. Polanowski. 14 obrazów i wierszy. Publikacja stworzona na okoliczność 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Dodajmy, nad uroczystościami patronat objęli: ks. Abp. Stanisław Gądecki, Starosta Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Rektor UAM w Poznaniu.

Patronat medialny nad wydawnictwem objął portal: codziennypoznan.pl oraz ipolska24.pl. 

„Artyści są współautorami twórczej filozofii, która przekonuje, że jest konsekwentną drogą ich osobistego rozwoju i jasno sprecyzowaną tożsamością wartości, bez których życie obywatelskie i społeczne nie mogłoby istnieć w przeznaczonej sobie randze i trwałości – piszą we wstępie dr Marian Król, Prezes ZKRP i BWP, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, b. wojewoda poznański i Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Nowakowski, Marszałek Stowarzyszenia Szlachta Wielkopolska, b. wojewoda wielkopolski. 

„Pędzlem” jest Ireneusz Vowie (Polanowski). „Piórem” jest Dominik Górny. To ich drugie wspólne wydawnictwo, w którym podziwiamy też obrazy Danuty Król. Album dokumentuje wystawę obrazów i wierszy pt. „Dedykacja dla Pokoju”. Spotkanie obrazów i wierszy zostało tak pomyślane, aby nie być oczywiste. Wiersz dosłownie nie opisuje tego, co żyje na płótnie. Puenta spotkania „pióra” z „pędzlem” rodzi się w umyśle odbiorcy... 

Po otwarciu książki czytamy wiele pozytywnych słów dot. współautorów książki, które pochodzą z różnych okresów ich pracy twórczej. Ich autorami są  takie osobistości jak np.: 

O. Marian Żelazek S.V.D.( W moim pokoju naprzeciw mnie na ścianie wisi piękny obraz Chrystusa, wykonany przez Danusię [Danutę Król]. Z tego jasno wynika, że oboje przez ten obraz jesteście szczególnie obecni nie tylko w mojej pamięci ). 

prof. Jan Miodek; polski językoznawca (Od lat śledzę z wielkim zainteresowaniem i intelektualną satysfakcją twórczość poetycką Dominika Górnego. Podziwiam jego zmaganie się ze słowem, głębię myśli i warsztatową sprawność). 

Janusz Łopata Łowiński; archeolog, twórca Muzeum Zamek Górków w Szamotułach (Malowanie Ireneusza to dziedzictwo po rodzicach, których znałem. Autor wyrywa się ze stanu poprawności świata, tworzy często złożone malarskie układy nawiązujące do witraży czy kolorowych grafik, jest to subiektywne przeżywanie wielkości i różnorodności Świata. Jego paleta barw przesycona jest czystymi barwami przyrody niosącymi radość i szczęście)

Jose Carreras; hiszpański tenor, śpiewak operowy (Dla Dominika - z najlepszymi życzeniami dla Pańskiej poezji). 

Ks. Abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (Panu D. Górnemu - z podziękowaniem za dbałość o piękne Słowo i Boży Dar Poezji)

prof. Andrzej Jeziorkowski; grafik, projektant znaczków (Proponowane przez Ciebie [Polanowskiego] ujęcia obrazu świata, a w szczególności portretów robią na mnie wrażenie, kakofonia barw z nich wypływająca, może mająca podstawy w nastroju, to doświadczanie malarskiej odważnej opowieści, mimo że dalekiej od doskonałości to niosącej głębokie przesłanie troski o Świat i jego piękno, Twa droga jest kręta, lecz podążaj nią do celu)

Norbertt Skupniewicz, profesor Uniwersytetu Artystycznego, artysta malarz

(Kolor w obrazach Danki stanowi immanentną część kompozycji, która zresztą robi niewymuszone wrażenie w pejzażach i martwych naturach… )

Josef Dobiaś, artysta-malarz z Czech  (Jako pejzażysta mogę powiedzieć, że twe [Polanowskiego] ujęcie i postrzeganie świata i w następstwie przelanie tego na płótno jest odwagą wzmocnioną przeświadczeniem właściwości świata, jakim go postrzegasz, a nie jakim jest w opinii obserwatorów)

Grzegorz Turnau; kompozytor, autor tekstów (Szanowny Panie Dominiku! Teksty, ze względu na grę słów są ciekawe i nietuzinkowe. Zawierają wiele emocji, świadcząc o niezwykłej Pana wrażliwości. Gratuluję i życzę wielu pomysłów w dalszym tworzeniu)

Seong-Jin Cho; zwycięzca 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego

(Z gratulacjami dla Pańskiej poezji i artyzmu [D. Górnego])

Prezentujemy poniżej tytułowy wiersz oraz dwa wybrane obrazy: 

DEDYKACJA DLA POKOJU

To tylko 

czas zdjęty z krzyża

Widokówka –

moja mała Maria Magdalena

trzymana w dłoni od strony serca

Wieczność
zakładam na palec wskazujący – 

pierścionek z cyrkonią 
a może z diamentem

Pamiętać o rocznicy 

i nie złożyć życzeń;
dla człowieka 

to ostatnia wieczerza  
dla Chrystusa – 

zmartwychwstanie

autor: Dominik Górny

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA