Powstanie nowa droga w rejonie lotniska Poznań-Krzesiny i obiektu wojskowego w Borówcu

Autor: Materiały prasowe; Katarzyna Wozińska-Gracz fot. Starostwo Poznańskie
REKLAMA

Aż 77 mln zł będzie kosztować budowa oraz przebudowa dróg w rejonie lotniska Poznań-Krzesiny i obiektu wojskowego w Borówcu. Umowę w tej sprawie podpisał dziś w Warszawie Jan Grabkowski, starosta poznański. To przede wszystkim dobra wiadomość dla mieszkańców okolicznych miejscowości i osiedli.

"Mieszkańcy Koninka, Szczytnik oraz Borówca, Kamionek i  Daszewic zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11, z bezkolizyjnym przejazdem przez tory kolejowe w Koninku" – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Z kolei powiat – prawie 8,5 kilometrów drogi w najwyższym standardzie.

Dostosowanie dróg w okolicy obiektów wojskowych do wymogów technicznych i obronnych dla potrzeb Sił Zbrojnych – takie jest główne założenie inwestycji. Tym samym trasa ma przejąć ruch ciężkich, wojskowych pojazdów, odciążając tym samym drogi lokalne w okolicy baz wojskowych. 2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej zostanie rozbudowany, a ponad 6-kilometrowa droga łącząca bazę z magazynem – częściowo przebudowana, a częściowo zbudowana od nowa.

W piątek Jan Grabkowski starosta poznański wraz z wicestarostą Tomaszem Łubińskim i Renatą Ciurlik, skarbnikiem powiatu podpisali w Warszawie umowę na realizację tego najdroższego w historii powiatu zadania drogowego.

Dzięki umowie zbudowana droga posiadać ma najwyższy standard. A to oznacza, że mieszkańcy korzystać będą z szerokiej, 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, najwyższej klasy mostów i węzła nad torami kolejowymi w Koninku. W ramach zadania powstaną też trzy lub cztery ronda, ścieżka rowerowa wzdłuż drogi, pełne odwodnienie, oświetlenie oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo.

Umowa zakłada, że środków Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu czterech najbliższych czterech lat przekazane zostanie powiatowi poznańskiemu 77 mln złotych.

W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe. Pierwsza łopata powinna zostać wbita już w 2021 roku. Roboty mają potrwać około trzech lat. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, aby wkrótce ogłosić przetarg na projekt dla całego zadania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA