Największe w Polsce kompleksowe centrum senioralne powstaje w Poznaniu. Wmurowano kamień węgielny pod budowę

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Rozpoczęła się budowa największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego, które powstaje w centrum Poznania. W środę oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod budowę obiektu na terenie dawnego szpitala miejskiego.

Teren po dawnym szpitalu u zbiegu ul. Szkolnej i Podgórnej obejmuje kompleks 11 budynków, które dwa lata temu Miasto Poznań sprzedało za ok. 40 milionów złotych firmie ORPEA Polska.

Powierzchnia nowego kompleksu dla najstarszych mieszkańców Poznania wyniesie ok. 21 tysięcy m², a całość zostanie podzielona na kilka części: Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz miejsca przeznaczonego na pobyt dzienny. Co ważne, pomiędzy budynkami powstanie dziedziniec z dużym terenem zielonym, którego część będzie ogólnodostępna także dla pozostałych poznaniaków.

W kompleksie powstaną miejsca dla około 400 seniorów. W samej Rezydencji na Szkolnej, która przeznaczona będzie dla osób wymagających całodobowej opieki i wsparcia w codziennych czynnościach znajdzie się miejsce dla 166 osób.

Ciekawym rozwiązaniem będą również apartamenty dla seniorów, czyli przystosowane do ich potrzeb mieszkania dla osób z mniejszymi obciążeniami medycznymi. Oznacza to tę grupę osób, które mogą mieszkać i żyć samodzielnie, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do bieżącej fachowej opieki medycznej, technicznej i przystosowań do indywidualnych potrzeb.

"To bardzo ważna i potrzebna inwestycja, a przy tym doskonale wpisująca się w miejską politykę senioralną, ukierunkowaną na stałe podnoszenie komfortu życia starszych poznaniaków. W nowym kompleksie seniorzy będą mieli dostęp do całodobowej opieki na wysokim poziomie oraz wsparcia medycznego."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Co ważne, Miastu i inwestorowi zależało na tym, by lokalizacja kompleksu w centrum miasta pozwalała na korzystanie przez seniorów z życia miejskiego, w tym także kawiarni i oferty kulturalnej z jednoczesnym dobrym połączeniem także transportem publicznym z innymi dzielnicami Poznania.

Część, która stanie się kliniką rehabilitacyjną zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, w tym również profesjonalny basen rehabilitacyjny, który zostanie przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

W środę, 9 października, oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod budowę obiektu, którego otwarcie planowane jest na przełomie 2021 i 2022 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA