Jadący za szybko nie pojadą wcale. Sygnalizacja na ul. Serbskiej automatycznie włącza czerwone światło, gdy pojazd jedzie zbyt szybko

Autor: A. Karczewska fot. ZDM
REKLAMA

Jeśli jedziesz zbyt szybko to… nie pojedziesz wcale. Na ul. Serbskiej przy ul. Pasterskiej, gdzie kierowcy często nie dostosowują się do ograniczeń prędkości, uruchomiono nową sygnalizację świetlną, która ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa przy przejściu dla pieszych. Poza zwykłym cyklem świateł, czerwone światło zapala się także dla tych kierowców, którzy jadą zbyt szybko dojeżdżając do przejścia. Dzięki temu, piraci drogowi zamiast być szybciej u celu muszą zatrzymać się i poczekać na zielone.

Ul. Serbska na odcinku między ul. Naramowicką a Rondem Solidarności bardzo często wykorzystywana była przez kierowców do rozwijania nadmiernych prędkości. Powodowało to wiele niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Pasterskiej.

By zwiększyć bezpieczeństwo w tej okolicy zarówno biorąc pod uwagę zachowanie kierujących jak i uwarunkowania drogowe, wprowadzono tam kilka zmian, z których najważniejszą jest zamontowanie nowej sygnalizacji świetlnej.

Poza standardowym cyklem świateł, wprowadzono również dodatkowe rozwiązanie, które ma zmusić kierowców do „zdjęcia nogi z gazu”. W jezdni umieszczono specjalne pętle pomiarowe, które pozwalają wykryć z jaką prędkością zbliża się do przejścia dla pieszych dany pojazd. Gdy jest ona zbyt wysoka, sygnalizator automatycznie zmienia światła na czerwone, co zmusza kierującego do zwolnienia, a ostatecznie do zatrzymania się.

W ramach inwestycji na samym przejściu dla pieszych zamontowano sygnalizację akustyczną z przyciskami o poszerzonej funkcjonalności, co ma poprawić komfort i bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu z dysfunkcjami wzroku. Wewnątrz przycisków znajdują się głośniki naprowadzające pieszych na sygnalizator i dostosowujące natężenie emitowanych dźwięków do głośności otoczenia. Po boku każdego z przycisków umieszczone są listwy z piktogramami prezentującymi topografię przejścia, w tym liczbę pasów ruchu, wyspę dzielącą oraz lokalizację kolejnego sygnalizatora z przyciskiem.

Planując sygnalizację pamiętano także o rowerzystach - wykonano przejazd rowerowy przez ul. Pasterską z sygnalizatorami posiadającymi kamery termowizyjne, które wykrywają zbliżających się cyklistów i ułatwiają płynny przejazd.

W ramach inwestycji wykonano również kanał teletechniczny z instalacją światłowodową, który obecnie służy do obsługi nowych sygnalizatorów, ale w przyszłości będzie wykorzystany przy budowie linii tramwajowej na Naramowice.

Prace na skrzyżowaniu ul. Serbskiej i Pasterskiej kosztowały 650 tysięcy złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA