Wnętrze nie do poznania - jak zmieni się Hala Arena po modernizacji?

Autor: A. Karczewska fot. materiały prasowe Grupa MTP
REKLAMA

W przyszłym roku ma rozpocząć się przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Obiekt zmieni się przede wszystkim w środku, a modernizacja ma na celu przywrócenie podstawowych funkcji zabytkowej hali przy jednoczesnym spełnieniu wszelkich wymagań stawianych tego typu obiektom przy organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Grupa MTP przedstawiła koncepcję architektoniczną budynku oraz jego otoczenia.

Obecnie Hala Arena nie spełnia wymogów, które pozwalałyby na regularną organizację imprez masowych, co sprawia, że nie można wykorzystać potencjału obiektu i jego lokalizacji. Modernizacja jest potrzebna, by móc przywrócić ważne funkcje dla mieszkańców i turystów.

Jak poinformowała Grupa MTP, która przedstawiła dziś koncepcję architektoniczną budynku i jego otoczenia, modernizacja zaplanowana jest na lata 2020 i 2021. Koncepcję i projekt budowlany i wykonawczy przygotowała firma CDF Architekci, natomiast generalny wykonawca robót zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Zgodnie z projektem, uda się zachować niezmienioną formę elewacji budynku, co dla wielu mieszkańców, którzy z sentymentem wspominają obiekt, było bardzo ważną kwestią. W zewnętrznym wyglądzie dominować ma stal, beton i szkło, natomiast wyremontowane zostanie pokrycie dachowe.

Zdecydowanie większe zmiany czekają wnętrze obiektu, które ma wyróżniać się ponadczasowym minimalizmem i elegancją. Całość ma spełniać wymagania, jakie stawiane są podobnym halom przy organizacji koncertów, meczy różnych dyscyplin sportowych, w tym m.in. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, sportów walki i halowej piłki nożnej, a także wydarzeń kulturalnych, teatralnych i rozrywkowych.

Podczas projektowania jednym z głównych założeń było zwiększenie pojemności trybun. W tym celu poziom podłogi zostanie obniżony o prawie 6 metrów, co pozwoli na zmianę układu trybun z łukowych na ułożone równolegle do boiska i bliżej jego płyty. Będą bardziej strome i kilkupoziomowe, co zapewni miejsce dla około 9 tysięcy widzów.

Dzięki temu, nie tylko zwiększy się pojemność trybun, ale będzie także możliwe powstanie tzw. skyboxów, czyli przestrzeni o podwyższonym standardzie, które przeznaczone zostaną na spotkania towarzyskie i biznesowe.

Co ważne, trybuny będą mobilne, co pozwoli na ich złożenie i zwiększenie pojemności parkietu.

Na terenie obiektu powstaną również szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem czynna także poza organizowanymi w Hali wydarzeniami.

W ramach inwestycji zmieni się także otoczenie Hali Arena. Znajdujący się przed nią Plac Olimpijski ma zostać przebudowany w taki sposób, by stał się miejscem spotkań poznaniaków i rekreacji wśród zieleni.

Wejście do budynku zostanie obniżone, dzięki czemu powstanie zadaszona przestrzeń foyer, gdzie będzie można czekać na rozpoczęcie wydarzeń.

Zadbano również o kwestie ważne dla zmotoryzowanych. Drugi etap inwestycji obejmuje budowę trzypoziomowego parkingu z miejscami na 700 pojazdów, do którego wjeżdżać się będzie od strony ul. Wyspiańskiego. Z kolei po drugiej stronie obiektu powstanie techniczny parking podziemny z wjazdem od strony ul. Reymonta, który pozwoli na wjazd samochodów ciężarowych ze sprzętem i elementami budowy sceny.

Podczas wydarzeń sportowych w Hali Arena będzie udostępniane 6100-6500 miejsc siedzących. W przypadku koncertów, gdy możliwe jest skorzystanie z miejsc stojących na płycie parkietu, pojemność hali wyniesie około 9 tysięcy osób.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA