Tłumy na Święcie Pyry w Szreniawie

Autor: A. Karczewska fot. Hieronim Dymalski
REKLAMA

Ładna pogoda zachęciła mieszkańców Wielkopolski, w tym szczególnie powiatu poznańskiego do wzięcia udziału w Święcie Pyry, jakie odbyło się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Były wykopki, tradycyjne i nietuzinkowe dania z pyry i wiele innych atrakcji.

Już po raz kolejny w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie świętowano dzień warzywa, które nieodzownie łączy się z Wielkopolską - pyry, czyli ziemniaka.

Podczas niedzielnego festynu można było m.in. wziąć udział w „wykopkach”, czyli zbiorze ziemniaków w różny sposób - ręcznie i mechanicznie, przy użyciu metody konnej, gwiazdowej kopaczki, kopaczki elewatorowej czy kombajnu.

Można było także przyjrzeć się maszynom rolniczym, wziąć udział w warsztatach m.in. lepienia z gliny czy wyplatania koszyków. Chętni mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat ziemniaków.

Jednym z głównych wydarzeń imprezy był konkurs Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego - Smak Pyry 2019, który skierowany był do producentów, przetwórców, właścicieli restauracji i gospodarstw agroturystycznych, którzy potrafią stworzyć najróżniejsze potrawy z ziemniaków.

Można było spróbować nie tylko tradycyjnych potraw takich jak pyry z gzikiem, szare kluchy, plyndze czy bambrzok, ale nie brakowało również nietypowych dań takich jak np. lody z ziemniaków czy pączki z ziemniakami.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA