Darmowe czujniki czadu od ZKZL

Autor: A. Karczewska fot. ZKZL
REKLAMA

Już po raz czwarty Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozdaje darmowe czujniki czadu dla najemców mieszkań komunalnych. Urządzenia wykrywają bezwonny i bezbarwny czad, który co roku w sezonie grzewczym jest przyczyną zatruć, czasem nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Z programu mogą skorzystać najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi i wyposażonych w junkersy, którzy nie skorzystali z akcji rozdawania darmowych czujek w poprzednich edycjach.

Osoby zainteresowane odebraniem urządzenia powinny zgłosić się do jednego z pięciu Punktów Obsługi ZKZL, gdzie czujki wydawane są po potwierdzeniu zamieszkania w danym lokalu miejskim.

To już czwarty rok programu, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszenie ryzyko zatrucia czadem. Czujka informuje, gdy niebezpieczny, bezbarwny i bezwonny gaz zaczyna się ulatniać, co pozwala na szybką reakcję mieszkańców na zagrożenie.

Co roku w Polsce dochodzi do nawet kilkuset zatruć czadem, z których około kilkudziesięciu kończy się zgonem poszkodowanych. Tlenek węgla nazywany jest "cichym zabójcą" nie bez powodu - jest nie tylko bezwonny i bezbarwny, ale także nie daje zbyt oczywistych objawów, takich jak np. szczypanie w oczy czy krztuszenie. Najczęściej do zatruć dochodzi podczas kąpieli, gdy piec znajduje się w łazience, a także w nocy, gdy mieszkańcy śpią. Czas gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy, a do zatrucia wystarczy nawet wdychanie niewielkiej jego ilości.

Czujnik zasilany jest baterią. Do każdego urządzenia dodawana jest instrukcja obsługi oraz certyfikat jakości.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA