Amsterdam, Bruksela i... ? Lotnisko Poznań-Ławica nie ustaje w staraniach o nowe połączenia

Autor: A. Karczewska vid. M. Rój; prowadzenie: Joanna Małecka
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Ubiegły rok przyniósł lotnisku Poznań - Ławica ponad 30% wzrost, co uczyniło poznański port drugim pod względem potencjału wzrostu w Europie. Obecny, pomimo obaw niektórych, także jest atrakcyjny dla podróżujących ze stolicy Wielkopolski. Już wiadomo, że kolejny będzie jeszcze lepszy - touroperatorzy zapowiadają ponad 40 kierunków czarterowych, a to nie koniec ciekawych połączeń. Być może niedługo uda się także spełnić oczekiwania tych, którzy chcieliby mieć możliwość regularnego latania m.in. do Amsterdamu czy Brukseli.

Po rekordowym ubiegłorocznym sezonie, w którym odnotowano aż 33% wzrost, zarówno władze lotniska jak i analitycy branży lotniczej, spodziewali się spadku wyników w 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że oferta lotniska przestała być dla pasażerów atrakcyjna. Wręcz przeciwnie - w 2019 roku uruchomiono lub wkrótce zostaną uruchomione nowe interesujące połączenia, w tym m.in. do Rzymu, Budapesztu, Odessy czy Charkowa. Podróżni mają także do wyboru więcej połączeń do Warszawy i Paryża-Beauvis. To pokazuje, że potencjał poznańskiego portu wciąż jest duży. (więcej o tegorocznych dotychczasowych wynikach portu: tutaj)

W ostatnim czasie organizatorzy turystyki zapowiedzieli aż 43 kierunki czarterowe, które mają być realizowane w 2020 roku z lotniska w Poznaniu. To rekordowa liczba, która daje wiele możliwości pasażerom poznańskiego lotniska, a także pokazuje, że dla biur podróży Ławica jest nadal ciekawym i ważnym miejscem na mapie organizowanych przez nich wylotów. Od kilku lat Poznań jest trzecim co do wielkości ośrodkiem czarterowym w Polsce.

Prezes portu lotniczego Poznań - Ławica, Mariusz Wiatrowski, podczas rozmowy z portalem Codzienny Poznań w programie Studio Browar Piątek przyznał, że lotnisko stara się o nowe połączenia, wsłuchując się przy tym w głosy podróżnych. Jak zaznaczył, społeczeństwo coraz częściej szuka regularnych połączeń lotniczych oczekując jednocześnie możliwości bezpośredniej podróży do niemal każdego większego miasta.

Oczekiwania te poznański port stara się w miarę możliwości spełniać. Choć o tym dokąd i jak często  można latać z Ławicy decydują przede wszystkim przewoźnicy, to nie znaczy, że lotnisko bezczynnie czeka na rozwój sytuacji. W tym roku, m.in. dzięki rozmowom portu z przewoźnikami udało się przywrócić połączenie z Poznania do Rzymu, a także uruchomić loty do Budapesztu. Oba te miasta należały do najczęściej wymienianych przez podróżnych jako kierunki, do których chcieliby polecieć ze stolicy Wielkopolski.

Prezes zdradził, że trwają również rozmowy i staranie ze strony lotniska w sprawie uruchomienia kolejnych oczekiwanych przez pasażerów kierunków, nie tylko przez przewoźników niskokosztowych, ale także w sektorze legacy. Jak przyznał, wśród takich połączeń jest m.in. Amsterdam, choć w przypadku tego miasta pojawia się jeszcze dodatkowy problem logistyczny - jest to jedno z najbardziej obłożonych połączeniami lotnisk w Europie, przez co "dopisanie" się do listy w planie dnia  i znalezienie slotu jest wyjątkowo trudne.

Być może uda się także zapewnić pasażerom loty bezpośrednio do Paryża na lotnisko Charles de Gaulle'a, by nie musieli dojeżdżać z lotniska w Beauvis. Jak przyznał prezes Wiatrowski, także i w tej sprawie prowadzone są rozmowy.

Innym z często wymienianych przez poznańskich pasażerów "pożądanych" kierunków jest Bruksela. Podczas rozmowy z Codziennym Poznaniem, Mariusz Wiatrowski przyznał, że także i to miasto jest w kręgu zainteresowań poznańskiego lotniska.

Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do przewoźników, a ci opierają swoje połączenia głównie na analizach zachowań pasażerów. Jeśli widoczny będzie potencjał pasażerski, czyli mówiąc wprost, podróżni będą chętnie kupować bilety, szanse na kolejne nowe trasy są bardzo duże.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA