Specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia noworodków trafił do poznańskich karetek

Autor: Marta Kotecka
REKLAMA

Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie ludzi. Szczególnie tym najmłodszym, najbardziej bezbronnym, należy umożliwić ratowanie go w sytuacjach krytycznych. Od dzisiaj noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym w Poznaniu, Zielonej Górze i Bydgoszczy, dzięki specjalistycznemu sprzętowi, będą mogły zostać poddane leczeniu hipotermią terapeutyczną już w czasie transportu karetką do wybranego ośrodka medycznego.

Dzięki współpracy Generali Polska, fundacji The Human Safety Net oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, rusza pierwszy w Polsce projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym. Polega ona na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka, które pomaga w niedotlenieniu okołoporodowym (w Polsce dotyka od 2 do 6 dzieci na 1000 żywych urodzeń). Jest to uznana metoda na świecie, podczas transportu stosują lekarze z Australii czy Szwecji.

W Polsce natomiast mamy do czynienia tylko ze sprzętem stacjonarnym, którym dysponuje 28 szpitali. Oznacza to, iż zanim noworodek trafi do odpowiedniej placówki, mija nawet 6 godzin. Jest to czas, kiedy ciało dziecka musi zostać schłodzone, inaczej istnieje ryzyko skutków niedotlenienia, takich jak np. mózgowe porażenie dziecięce. Dlatego tak ważne było dzisiejsze przekazanie sprzętu w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To tam, dr hab. n.med. Jan Mazela z Katedry Neonatologii UM w Poznaniu, Andrea Simoncelli, Prezes Zarządu Generali Polska, Emma Ursich, Prezes Fundacji The Human Safety Net oraz prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Prorektor ds. Organizacji i Współpracy z Zagranicą UM w Poznaniu, przekazali trzem szpitalom: gospodarzowi spotkania z Poznania, Uniwersyteckiemu Szpitalowi im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz Uniwersyteckiemu Szpitalowi nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, specjalistyczny sprzęt do karetek.

Nie zabrakło wykładów prelegentów i licznych podziękowań. Zgromadzeni goście mogli podziwiać urządzenia Tecotherm Neo. Prowadzi ono bieżący monitoring temperatury noworodka w odstępach co 2 sekundy, dzięki czemu precyzyjnie utrzymuje ją na stabilnym poziomie. W ramach współpracy Generali Polska, fundacji The Human Safety Net oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, zostaną również przeprowadzone warsztaty i szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek. Ich celem będzie poprawa opieki medycznej i wprowadzenie najlepszych praktyk w transporcie „N” oraz na oddziałach położniczych i neonatologicznych polskich szpitali. 

Cały projekt, który ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków niedotlenienia, kosztować będzie 300 tysięcy złotych. To jednak nie koniec. Projekt, w co wierzą organizatorzy, ma być rozpowszechniony na całą Polskę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA