Sterole roślinne – pomoc w walce z cholesterolem

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Cholesterol jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na cholesterol całkowity składają się jednak dwie różne substancje. Ten nazywany złym oraz ten dobry. I to pierwszy stanowi zagrożenie dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom frakcji LDL może prowadzić do rozwoju różnych chorób, np. miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet udaru mózgu. Żeby zapewnić sobie zdrowie, trzeba nauczyć się go kontrolować.

Cholesterol – wróg czy przyjaciel?

Cholesterol bierze udział w budowie komórek, w produkcji hormonów płciowych, wytwarzaniu przez organizm witaminy D oraz produkcji kwasów żółciowych, które pozwalają prawidłowo trawić tłuszcze. Dlatego jest nam potrzebny. Na co dzień za jego produkcję odpowiada wątroba, która zapewnia nam odpowiedni poziom substancji. Problem pojawia się wtedy, gdy wraz z pożywieniem dostarczamy sobie nadmierne jej ilości. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Szkodliwie działanie wzmaga się, gdy nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości witamin E oraz C i beta-karotenu. Wsparcie w walce ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu stanowią również sterole roślinne.

Magia steroli

Sterole roślinne zalicza się do tej samej grupy związków chemicznych co cholesterol. W przeciwieństwie do niego nie są jednak wytwarzane bezpośrednio przez nasz organizm. Żeby więc móc korzystać z ich niezwykłej mocy, musimy sami je dostarczyć.

Sterole znajdziemy głównie w olejach roślinnych, sezamie i słoneczniku, pieczywie zbożowym i roślinach strączkowych. Im więcej ich spożywamy, tym więcej dobroczynnych substancji dostarczamy naszemu organizmowi. Jeśli chcemy znacząco zmniejszyć poziom cholesterolu, powinniśmy zjadać dziennie 1500-3000 mg. fitosteroli. Kluczem do sukcesu jest więc wzbogacenie diety w zdrowe, pożywne, pełnowartościowe produkty spożywcze.

Pomocne mogą być też zioła na cholesterol, np. takie w formie tabletek lub herbatek. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj uprawy i czas zbioru roślin – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na jakość konkretnego produktu.

Pamiętajmy, że kluczem do zdrowia jest dobra dieta, ruch, unikanie używek i ryzykownego zachowania. Im rozsądniej podchodzimy do codziennych wyborów, tym lepiej dla naszego organizmu. Zioła na cholesterol, oleje roślinne, świeże warzywa i owoce – wszystkie one mogą się przyczynić do zachowania lepszej kondycji. Inwestujmy w nie, a poczujemy różnicę.

Źródło: https://www.herbaya.pl/zdrowie-z-natury/rola-steroli-rolinnych-w-diecie-przy-podwyzszonym-cholesterolu

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA