Taneczne science-fiction – premiera spektaklu na 15. jubileusz Stary Browar Nowy Taniec

Science-fiction na teatralnej scenie – tak najkrócej można opisać nową produkcję Stary Browar Nowy Taniec – programu performatywnego Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Duet belgijskich choreografów ECCE we współpracy z dwiema polskimi tancerkami, Justyną Kalbarczyk i Krystyną Lamą Szydłowską, przygotował spektakl “Pole Reports from Space”, wskrzeszający dziedzictwo Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Premiera odbędzie się 28 września w Studio Słodownia +3 w ramach obchodów 15-lecia działalności Stary Browar Nowy Taniec.

To dzięki inicjatywie Instytutu Adama Mickiewicza artyści współpracujący ze Stary Browar Nowy Taniec wzięli na warsztat awangardowy dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Studio powołano do życia w Warszawie w latach 50. jako przestrzeń do twórczych eksperymentów audiowizualnych. Celem zespołu SEPR było poszukiwanie nowego muzycznego języka, w którym dźwięki o rozmaitym pochodzeniu były poddawane artystycznym manipulacjom z użyciem nowoczesnego sprzętu elektronicznego.

Unikalny w skali Europy i świata dorobek Studia był wykorzystywany m.in. jako ścieżka dźwiękowa do radzieckich filmów science-fiction. Bzdryngle, rzęchy, wysięki, jak kompozytor i inżynier Eugeniusz Rudnik nazywał dźwięki tworzone przez zespół SEPR, doskonale sprawdzały się jako muzyczna oprawa futurystycznych obrazów.

Polak raportuje z przestrzeni

Wizjonerstwo i niespotykana w czasach żelaznej kurtyny twórcza wolność, jaką dysponowali artyści z SEPR, zainspirowały choreografów z ECCE, Claire Croizé i Etienne’a Guilloteau, do stworzenia spektaklu. Dwie tancerki, niczym kosmonautki dryfujące w przestrzeni, czy też duchy uwięzione za ścianą, desperacko próbują się komunikować – mówi Joanna Leśnierowska, kuratorka programu Stary Browar Nowy Taniec. “Pole Reports from Space” zaprasza nas  do wspólnych  ćwiczeń w kodowaniu i dekodowaniu ich wiadomości. Choreografia ECCE czerpie garściami zarówno z samej muzyki, jak i historii SEPR –  odizolowanego za żelazną kurtyną i działającego tuż pod nosem  komunistycznej cenzury pionierskiego centrum muzyki elektronicznej z ukrytym wywrotowym przekazem. Artyści odsłaniają przed nami wizję przyszłości ujrzaną bezpośrednio w przeszłości –  jednocześnie utopijną i nostalgiczną.

Spektakl w koprodukcji z Art Stations Foundation jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego projektu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Premiera “Pole Reports from Space” odbędzie się 28 września o godz. 19:00 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze. Ponieważ ilość miejsc na widowni będzie ograniczona, spektakl będzie można także zobaczyć podczas otwartej próby generalnej 27 września o godz. 19.00. Wrześniowa prezentacja to nie koniec obchodów jubileuszu programu SBNT. 20 grudnia w Studio Słodownia +3 będzie miała miejsce premiera nowej produkcji z udziałem Janusza Orlika. To symboliczna klamra – ten sam artysta, dokładnie 20 grudnia 2004 roku, zaprezentował w Starym Browarze spektakl, który oficjalnie zainaugurował działalność naszego programu – mówi Joanna Leśnierowska.

Pole Reports from Space
premiera spektaklu w ramach 15. jubileuszu Stary Browar Nowy Taniec
28 września, piątek, godz. 19:00
Studio Słodownia +3, Stary Browar w Poznaniu
bilety w cenie 25 zł dostępne online.