Poznańskie szkoły przeciw dyskryminacji

Jak często zdarza się, że w szkołach dostrzega się przejawy dyskryminacji? Ile dzieci i młodzieży cierpi z tego powodu? Z tym problemem chcą walczyć poznańskie placówki oświatowe, które po raz czwarty przyłączają się do akcji  przeciw dyskryminacji i wykluczeniom.

O tym, jak ważnym problemem w szkołach jest wszechobecna dyskryminacja, najlepiej świadczy raport “Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona”. Wynika z niego, że co dziesiąty uczeń jest ofiarą bądź świadkiem wykluczeń. Walczyć z tym próbuje Miasto Poznań, organizując do tej pory ponad 140 cykli zajęć, przeciwdziałających dyskryminacji i wykluczeniu. Są one realizowane w ramach zajęć dodatkowych, a o ich kształcie decydują nauczyciele.

Szkoły, gdyby miały taką ochotę, mają ponadto możliwość współpracowania w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami lub organizacjami. W ramach projektu zrealizowano bogatą paletę warsztatów – od poszukiwania super bohaterek do zajęć literackich i plastycznych. Nic więc dziwnego, że chętnych do wzięcia udziału nie brakuje. Sukcesywnie zwiększa się liczba placówek, do których dociera akcja (z 37 w czasie pierwszej edycji do 59).

Dotychczasowe efekty można było podziwiać w czasie konferencji „Poznańska szkoła bez dyskryminacji”. W Sali Białej UMP swoje projekty zaprezentowali uczniowie i nauczyciele z kilku poznańskich placówek. Wystawę prac prezentującą zrealizowane akcje można zresztą do końca tygodnia oglądać w holu na parterze Urzędu Miasta.

Obecnie trwa nabór do kolejnej, czwartej edycji projektu. Wszystkie zainteresowane wzięciem w nim udziału placówki mają na to czas w dniach 1-10 października. Wnioski należy składać w Wydziale Oświaty UMP na ul. Libelta 16/20. Wzór dokumentu, a także regulamin dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Oświaty.