Jedyna taka noc z nauką. Już w piątek zaczyna się Noc Naukowców

Autor: Marta Kotecka fot. pixabay
REKLAMA

Czy można bawić się nauką? Jak przeprowadzić ciekawe zajęcia, które nie znudzą się dzieciom i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania mieszkańcy poznają już w piątek. 27 września rozpoczyna się bowiem propagowana w całej Europie Noc Naukowców.

Noc Naukowców to jedyna taka noc, gdzie w tym samym czasie (ostatni piątek września) w setkach miast odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem Researchers’ Night. Dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej w ramach konkursu w Programie Ramowym UE Horyzont, wydarzenie ma miejsce już po raz 13. Na czym ono polega? Uczestnicy, ci mali i duzi, mogą dowiedzieć się, czym tak na prawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na codzienne życie. Znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań podczas wycieczek do laboratoriów badawczych, które często na codzień są niedostępne dla publiczności. Mogą wziąć udział w interaktywnych pokazach, eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych.

Tradycją jest to, że swoje atrakcje przygotowuje każda z poznańskich uczelni. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swoim programie przewidział m.in. pokaz balonu na ogrzane powietrze, dronowe ABC, a także warsztaty, jak zawiązać krawat. Politechnika Poznańska zaprasza gości na zatracenie się w świecie zagadek w escape roomie, warsztaty o pochodzeniu leków roślinnych. Dla starszych widzów przewidziane są natomiast pokazy na temat tajemniczości elektroniki i energoelektroniki.

Uniwersytet Przyrodniczy przygotował dla odwiedzających m.in konkurs, który sprawdzić ma zadatki do bycia ekonomistą, gry terenowe po kampusie uniwersyteckim, czy pokaz, jak powstają chrupki dla zwierząt. Akademia Wychowania Fizycznego zaprasza na trening układu nerwowego poprzez jazdę na rowerze stacjonarnym, gry ruchowe dla dzieci i dorosłych, a także zajęcia taneczne - afro fusion.

Uniwersytet Ekonomiczny organizuje m.in. warsztaty z dietetykiem odnośnie prawidłowego odżywiania, lekcje publicznych wystąpień w biznesie i doświadczenie, czy z soków można uzyskać energię elektryczną. Oprócz poznańskich uczelni, w Noc Naukowców zaangażowani są również Instytut Chemii Bioorganicznej PAN i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Te instytucje zajmą się na przykład warsztatami na temat biochemii, ukazaniem kuchni molekularnej, czy ciekawostek Newtona.

Różnorodność oferty sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy. Szczegóły, a także program Nocy Naukowców i mapka atrakcji znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA