Ostatni weekend z Kaponierą Kolejową

Poznańska Kaponiera Kolejowa skrywa w sobie wiele tajemnic i zagadek. W ten weekend, po raz ostatni w tym roku, będzie można przekonać się o tym na własnej skórze.

Kaponiera Kolejowa to przez lata zapomniany obiekt forteczny, który zyskał nowe życie po przebudowie ronda komunikacyjnego. Przejęło ono od niego również swoją nazwę, a od zeszłego roku teren Kaponiery Kolejowej można zwiedzać. Tegoroczna edycja wydarzenia wzbogacona została o różnorodne warsztaty, gry i koncerty. 27 września rozpocznie się ostatni weekend, w którym będzie można zagłębić się w historię tego miejsca. Właśnie wtedy odbędzie się zwiedzanie wystawy w podziemiach Kaponiery Kolejowej połączone z kilkunastominutową zabawą dla młodszych i starszych. Organizatorzy zapewniają, że do rozwiązywania zagadek, umożliwiających otwarcie tajemniczej skrzyni ze skarbem, będzie można dołączyć w każdej chwili, od 17:00 do 18:40, odbierając kartę gry. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Bardzo bogata w atrakcje jest sobota. Od 11:30 odbędą się warsztaty pt: “Tworzymy grę planszową o Twierdzy Poznań”. W ich trakcie uczestnicy poznają podstawowe rozwiązania stosowane w tworzeniu gier planszowych. Omówią też ich wady i zalety. Elementem spotkania będzie burza mózgów, która ma wyłonić pomysły na wspólną grę. Prowadzone były zapisy, niestety na to wydarzenie nie ma już wolnych miejsc. Od razu po spotkaniu odbędą się warsztaty kryptologiczne, z okazji 90 rocznicy kursu szyfrów, które zapoczątkowały historię Enigmy. W ich trakcie będzie można wcielić się w adepta wywiadu, szyfrować i łamać tajne wiadomości. Spotkania prowadzone przez Szymona Dąbrowskiego będą poświęcone dwóm rodzajom szyfrów-transpozycyjnym i substytucyjnym. Oczywiście nie trzeba posiadać wiedzy na temat szyfrowania, zadania będą przystosowane do początkujących uczestników. Na to wydarzenie zostało jeszcze 10 miejsc, rezerwacje można składać na stronie internetowej. Na koniec dnia odbędą się dwie wycieczki pod Kaponierę. Uczestnicy dowiedzą się m.in. kim był Kaponier, a także jak wyglądał kanonier w Kaponierze. Niezapomniane przeżycia zapewnią prezentacje multimedialne, zdjęcia oraz opisy związane z dziejami Twierdzy Poznań. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana.

Równie bogaty w atrakcje dzień czeka mieszkańców 29 września. Po kolejnych wycieczkach pod Kaponierę, o 12.30 rozpocznie się gra turystyczna wokół Kaponiery Kolejowej. Każdy, kto stawi się na terenie głównego poznańskiego ronda, będzie miał możliwość zmierzyć się z licznymi zadaniami, jakie przygotowali autorzy zabawy. Dla najszybszych przygotowano nagrody. Nie trzeba rezerwować miejsc. Od 13:45 rozpoczną się zmagania zapisanych grup z pokojem zagadek. Już samo wprowadzenie historii przez organizatorów brzmi interesująco: “Kaponiera Kolejowa to miejsce tajemnicze. Nie wiemy jak wykorzystywano te podziemia przez znaczną część ich historii! Czy był tu wojskowy magazyn? Czy mógł być tu jak w wielu obiektach fortecznych areszt? Co działo się tu w czasach powstania wielkopolskiego? Puśćmy więc wodze fantazji. W Twoje ręce dostał się stary list. Po przeczytaniu kilku linijek odkryłeś, że dotyczy Kaponiery Kolejowej w Poznaniu…

Od godziny 16:00 rozpocznie się dwugodzinne spotkanie, połączone ze wspólnym śpiewaniem polskich pieśni tradycyjnych. Dla uczestników przygotowane będą śpiewniki z tekstami, a każdy z nich będzie mógł w każdej chwili dołączyć do wykonania utworów. Tematyka pieśni obejmować będzie sprawy życia, śmierci i miłości. Wprowadzi do nich grupa 60 zwrotek/godzinę, która od wielu od lat praktykuje śpiew polskich pieśni tradycyjnych w wariantach melodycznych czerpiących pośrednio i bezpośrednio od wiejskich śpiewaków. W tę niedzielę zaprosi do wspólnej zabawy mieszkańców Poznania.

Poniedziałek poświęcony będzie atrakcjom dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób wykluczonych. Od godziny 11:00 do 13:00 będą oni mogli zwiedzić Kaponierę Kolejową, wziąć udział w grze terenowej czy symulacyjnej. Organizatorzy przypominają, że wstęp na wszystkie wydarzenia zbliżającego się weekendu jest darmowy.