Dwumasowe koło zamachowe – jak ważne jest dla samochodu

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. sprzeglo.com.pl
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

W ostatnich latach zdecydowanie polepszyły się osiągi poruszających się po drogach aut. Wraz ze wzrostem ich mocy, postępowała intensyfikacja drgań przenoszonych z pracującej jednostki napędowej na karoserię. Zjawisko to sprawia, że jazda pojazdem traci na wygodzie oraz na komforcie prowadzenia. Aby niwelować niekorzystne drgania, konieczne jest sprawne dwumasowe koło zamachowe. Czym jest dwumasa i dlaczego jest tak ważna dla naszych samochodów?

Czym jest i jakie funkcje pełni dwumasowe koło zamachowe?

Dwumasa to zaawansowanej budowy (obejmuje ona masę wtórną, masę pierwotną oraz elementy, które zespalają obie te masy) typ koła zamachowego. Jest ono niezwykle istotnym elementem układu przeniesienia napędu naszego samochodu, bowiem pełni ono wiele istotnych funkcji.

Najważniejsze zalety związane z posiadaniem dobrej kondycji dwumasowego koła zamachowego to między innymi:

 • Wytłumienie pracy silnika. 
 • Zmniejszenie uciążliwych, przenoszonych na karoserię drgań.
 • Oszczędzenie paliwa – dwumasa umożliwia jazdę na zdecydowanie mniejszych obrotach.
 • Wydłużenie sprawności skrzyni biegów – chroni ją przed różnego rodzaju awariami.
 • Utrzymanie optymalnych osiągów pojazdu podczas jazdy pod górę lub pod wiatr (dzięki gromadzeniu przez dwumasę energii mechanicznej).

Te wszystkie korzyści sprawiają, że warto zainwestować w dobre koło dwumasowe. Jakby to jednak nie wystarczyło, warto też pamiętać, że jest to element ulegający eksploatacji. Z biegiem czasu podzespół ten zużywa się, przez co gorzej pełni swoje funkcje. Ponadto, może on także ulec uszkodzeniu lub awarii.

Przyczyny i objawy zużycia dwumasy

Najważniejszą przyczyną zużycia lub uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego jest brawurowy, agresywny styl jazdy. Szczególnie szkodliwe dla jego żywotności są takie manewry, jak: ruszanie z miejsca przy piszczącym ogumieniu, przyspieszanie na niskim momencie obrotowym, czy gwałtowna redukcja biegów.

Jedne z symptomów, które mogą wskazywać na nieprawidłowo działające koło dwumasowe, to między innymi: 

 • Niepokojące dźwięki dobiegające z okolicy skrzyni biegów.
 • Przenoszone na karoserię wibracje silnika (szczególnie uciążliwe w trakcie przyspieszania lub na biegu jałowym).
 • Nierówna i głośna praca silnika.
 • Hałaśliwe uderzenia podczas przyspieszania (zwłaszcza w trakcie jazdy na małych obrotach). 
 • Stuknięcie po zmianie biegu i po puszczeniu pedału sprzęgła. 

Gdy w samochodzie zaobserwujemy te objawy – nie ma na co czekać. Koniecznie należy kupić nową, przeznaczoną specjalnie do naszego pojazdu dwumasę – najlepiej taką, która jest dostępna w zestawie ze sprzęgłem. 

Gdzie najlepiej kupić dwumasę?

Decydując się na nowe dwumasowe koło zamachowe, warto przeszukać ofery internetowych sklepów z częściami samochodowymi. Gwarantują one między innymi bardzo szybką wysyłkę zakupionego towaru (nawet w 24 godziny). Kupując przez Internet, nie tylko otrzymujemy wszystko to, co zapewniłyby nam sklepy stacjonarne, ale także oszczędzamy czas i zamawiamy interesujący nas podzespół o dowolnej porze dnia i z dowolnego miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. Po otrzymaniu naszej przesyłki, należy jedynie udać się do zaufanego warsztatu w celu montażu części przez zawodowego mechanika. 

Chcąc zakupić dwumasę, warto zainwestować w pełne, dedykowane specjalnie dla naszego modelu samochodu, zestawy sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym.

Kup koło dwumasowe w sklepie internetowym sprzeglo.com.pl

Zestawy sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym

Z kupnem przeznaczonego do naszego modelu samochodu zestawu sprzęgła z kołem dwumasowym wiążą się liczne istotne korzyści. Do najważniejszych z nich przede wszystkich należą:

 • Pewność odnośnie do dopasowania konkretnych elementów do siebie (zakup osobnych części może skończyć się brakiem ich współpracy ze sobą). 
 • Jest to o wiele tańsza opcja od kupna części osobno.
 • Wystarczy jedna wizyta u mechanika, aby zamontować taki zestaw – oszczędność czasu i pieniędzy. 
 • Zmniejszenie ryzyka awarii (poszczególne elementy sprzęgła zużywają się w podobnym czasie, więc osobne zmienienie tylko jednego z nich może wiązać się ze sporym ryzykiem). 
 • Nowy zestaw uwzględniający sprzęgło oraz dwumasowe koło zamachowe starczy na dziesiątki tysięcy kilometrów przyjemnej i bezawaryjnej jazdy.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
 • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA