Poznań przeciw zmianom klimatycznym. Tłumy na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym

Autor: Marta Kotecka
REKLAMA

Dorośli i dzieci, mali i duzi, kobiety i mężczyźni - przedstawiciele każdej z tych grup spotkali się 20 września na Placu Wolności, aby wziąć udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. To część ogólnoświatowej inicjatywy, która połączyła miliony ludzi na całym świecie.

Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma na celu zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Nie ma co ukrywać - żyjemy w czasach, które można już nazwać katastrofą klimatyczną. Wymieranie gatunków fauny i flory, znikające pod wpływem  powodzi kraje, pogłębiające się niedobory wody w wielu miejscach świata pozostają jednak dla polityków obojętne. Zmienić to pragną młodzi ludzie. 20 września odbyły się protesty w miastach na całym globie, w tym w 60 miejscowościach w Polsce. Nie mogło w tym gronie zabraknąć również Poznania. Data nie jest przypadkowa - to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, podczas którego prowadzone będą negocjacje na temat przyszłej polityki klimatycznej.

Organizatorzy podkreślali, by, jeśli społeczeństwo nie chce mierzyć się ze wzrostem globalnej temperatury, jak najszybciej rozpocząć transformację energetyczną. Apelowali do rządzących o pobudkę i zainteresowanie się tym palącym problemem.

„Organy rządzące muszą wiedzieć, że my wszyscy, społeczeństwo całego globu, nie zgadzamy się, by przyszłość naszego świata, następnych pokoleń została zaprzepaszczona przez ich ignorancje. Podczas gdy politycy zajęci są sprawami, które nie powinny być w tym momencie na pierwszym planie ich działań, nasz priorytetowy problem, czyli katastrofalne skutki zmian klimatycznych, pozostawiany jest bez komentarza”.
organizatorzy poznańskiego strajku

Organizatorzy przedstawili 7 swoich postulatów. Żądali oni prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Wzywali rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Domagali się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.

Żądali, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wśród postulatów znalazło się również żadanie przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.

Oczekiwali podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagali, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Frekwencja na Placu Wolności dopisała - miejsce wypełnione było po brzegi. Przodowali uczniowie i studenci, nie brakowało jednak całych rodzin czy osób starszych, którzy zgadzali się z postulatami młodzieży. Przygotowane były transparenty, które uczestnicy z dumą prezentowali przez cały przebieg Strajku.

Po kilku przemówieniach, które przyjmowano z wielkim entuzjazmem, przyszedł czas na przemarsz pod eskortą policji. Przebiegał on ulicami Ratajczaka, Św. Marcin i Szkolną na Stary Rynek, a następnie Świętosławską i Gołębią.

Wzbudzał przy tym ogromne zainteresowanie przechodniów. Nic dziwnego - był to jeden z największych tego typu protestów w Poznaniu. Na kolejne prawdopodobnie nie trzeba będzie długo czekać.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA