Emilewicz: ponad 60 proc. polskich firm założonych po 1989 r. przetrwało i rozwija się

Ponad 60 proc. założonych po 1989 r. polskich firm przetrwało do dziś, rozwija się i nie ma zamiaru wyhamować – mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na briefingu zapowiadającym Forum Sukcesu Polskiego Biznesu w Poznaniu.

“Kiedy dzisiaj chwalimy się i cieszymy z ponad 4,5-proc. wzrostu gospodarczego w tym roku, ponad 5-proc. w ubiegłym, to zawsze powtarzamy, że jest to sukces wypracowany przez polskich przedsiębiorców” – podkreśliła podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami szefowa MPiT.

Dodała, że Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019, które odbędzie się 24 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to “wyróżnienie dla tych, którzy wyznaczają trendy, tych, którzy założyli swoją działalność 30 lat temu i do dzisiaj są z nami”.

Odnosząc się do miejsca, w którym odbędzie się impreza, Emilewicz zaznaczyła, że Poznań jest kolebką polskiej przedsiębiorczości. “To także region, w którym mamy zarejestrowanych najwięcej działalności gospodarczych” – wskazała.

Minister zapowiedziała, że podczas forum zostaną zaprezentowane dwa raporty. Jeden z nich ukazuje przeżywalność przedsiębiorstw rodzinnych, które zostały założone w 1989 r. “To bardzo optymistyczne dane, bo pokazują, że ci 30-latkowie mają się całkiem nieźle. Ponad 60 proc. założonych wtedy firm przetrwało do dziś, rozwija się i nie ma zamiaru wyhamowywać” – mówiła.

Drugi raport dotyczy możliwości wykorzystania technik informatycznych, technik sprzedaży internetowej dla zwiększenia polskiego eksportu.

“Przypomnimy też szereg zmian, które wprowadziliśmy w ciągu ostatnich czterech lat, z których już dzisiaj mogą korzystać średnie i małe firmy – Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo czy 100 zmian dla firm” – powiedziała. Dodała, że zwłaszcza małe i średnie firmy “jeszcze nie zauważyły, że z tych korzystnych rozwiązań podatkowych czy organizacyjnych mogą już korzystać”.

W ramach forum zaplanowano też panele eksperckie, warsztaty, szkolenia. “Zaprosiliśmy firmy, które osiągnęły ogromne sukcesy w ekspansji zagranicznej i które mogą podzielić się swoim doświadczeniem z mniejszymi firmami” – wskazała szefowa MPiT. Dodała, że przedsiębiorcy będą mogli wysłuchać wystąpień dotyczących tego, jak przygotować się do brexitu, jak rozwijać ekosystem startup-owy czy jak rozpocząć i rozwijać cyfrowy export. Na młodzież przygotowującą się do wejścia na rynek pracy czekają natomiast lekcje przedsiębiorczości – zapowiedziała Emilewicz.

Forum zakończy gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody Minister Przedsiębiorczości i Technologii „Przedsiębiorcy Transformacji”, którzy zostali wyłonieni w ośmiu kategoriach: Globalny Gracz, Lider wzrostu, Technologiczny rewolucjonista, Osobowość biznesu, Biznes z wizją, Międzynarodowy lodołamacz, Przyjaciel polskiej gospodarki, Millenialsi transformacji.