Polsko-grecka przyjaźń. Powstał Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Wielki sukces Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – z inicjatywy uczelni otwarto Polski Instytut Archeologiczny w Atenach. Było to możliwe dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dlaczego akurat Grecja? Oprócz oczywistych względów kulturowych – ten kraj jest przecież kojarzony z początkiem cywilizacji – w 2019 roku przypada stulecie relacji obu państw. Odpowiednim prezentem jest właśnie powołany do życia PIAA. Ciekawostką jest to, że to pierwsza polska instytucja badawcza, która została przez Ministra Kultury i Sportu Republiki Greckiej oficjalnie uznana za „zagraniczną szkołę archeologiczną w Grecji”.

Polska jednostka będzie mieć  za zadanie przede wszystkim reprezentowanie wszystkich naukowców, którzy zamierzają prowadzić swoje badania na terenie Grecji. Tym samym UAM samoistnie staje się koordynatorem projektu, z czego dumni są przedstawiciele całego przedsięwzięcia. Dali temu wyraz podczas spotkania z dziennikarzami w poniedziałek, 16 kwietnia w Gabinecie Rektora UAM.

Wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon vel Sęk, JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, dziekan Wydziału Historycznego UAM, prof. Kazimierz IIski i Dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego, prof. Janusz Czebreszuk nie kryli zadowolenia z faktu, iż PIAA zostanie w przyszłości „ambasadą” polskiej nauki i kultury, a naukowcy dostaną możliwość przeprowadzania badań, które na własną rękę nie byłyby w Grecji możliwe. Oby wraz z innymi instytucjami naukowymi, które wraz z UAM-em tworzą tak zwaną Radę Partnerów, Polski Instytut Archeologiczny zbudował tak wielki potencjał badawczy, by już niedługo można było ogłosić kolejne międzynarodowe współprace.