OFF OPERA 2019

Zbliża się projekt, na który wszyscy miłośnicy kultury i sztuki czekają cały rok. Tegoroczna edycja projektu Off Opera Moniuszko: sceny domowe i operowe, to blisko 80 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, inspirujące warsztaty, wykłady i koncerty!

 

Off Opera 2019 to już piąta edycja innowacyjnego projektu popularyzującego muzykę klasyczną oraz teatr operowy w otwartej przestrzeni miejskiej. Projekt wskrzesza ideę publicznego teatru operowego, dostępnego dla każdego odbiorcy, a także realizowanego przez wykonawców amatorów.

Organizatorzy projektu – Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury − od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot. Na przestrzeni sierpnia i września 2019 r. na terenie Wielkopolski, już po raz piąty odbędzie się Off Opera – jedyne takie wydarzenie w Polsce! 

Działania tegorocznej edycji projektu skupione są wokół hasła: Moniuszko: sceny domowe i operowe. W 2019 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ojca opery narodowej. Mimo iż jego twórczość wydaje się nam dzisiaj nieco archaiczna, w XIX wieku odegrała ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej oraz “pokrzepianiu serc”.

Projekt obejmie swym zasięgiem miejscowości oddalone od społeczno-kulturalnego centrum województwa wielkopolskiego − realizowany będzie m.in. w: Gnieźnie, Pleszewie i Pobiedziskach.

Tegoroczna edycja Off Opery składa się z trzech projektów: „Straszne obrazy”, „Co ludzie powiedzą?” oraz „W strasznym dworku”. Pierwszy z nich rozpoczął się już 11 sierpnia cyklem warsztatów streetartowych dedykowanych wychowankom Domu Dziecka w Pleszewie, który odwiedziliśmy po raz trzeci. Jako temat zajęć wybraliśmy street art – sztukę tworzoną w przestrzeni publicznej, która, podobnie jak opera w XIX wieku, ma dużą pojemność znaczeniową, potrafi krytykować, ośmieszać, ale też pielęgnować wartości. 

Noriaki i Moniuszko

Do stworzenia i przeprowadzenia cyklu warsztatów „Straszne obrazy” zainspirowała nas jedna z najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki – „Straszny dwór”.

Punktem wyjścia warsztatów stała się aria Skołuby z III aktu. Bohater śpiewa o starym, zepsutym zegarze, który zbudzony przez „obcych” wygrywa piekielne kuranty. Wtórują mu portrety prababek, które wyłażą z ram i toczą zacięty spór. Te dwa przedmioty − zegar i portret prababki − potraktowaliśmy jako symbole minionej epoki. Zderzyliśmy je ze współczesną popkulturą – technikami street artu i selfie. Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy artystów: Igora Rudzińskiego znanego jako Niebieski Robi Kreski (Warszawa) oraz Noriakiego (Poznań).

W ciągu trzech dni uczestnicy zajęć zgłębili historię moniuszkowskiej opery, a na koniec streetartowe malowidła ozdobiły mury Domu Dziecka w Pleszewie.

Druga część warsztatów „Straszne obrazy”: od portretu do selfie jest dedykowana mieszkańcom poznańskiej dzielnicy Główna. Tym razem inspiracją stała się scena operowa, w której Hanna i Jadwiga przebierają się za portrety swoich praprababek. W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię wizerunku w sztuce (wykład prowadzony przez Karolinę Brzezicką), a także nauczą się tworzyć autoportrety w ujęciu malarskim (warsztat prowadzony przez Ize Sitarską). Ostatniego dnia podczas warsztatów fotograficznych z Darią Mielcarzewicz spróbują „przebrać się” za swoje prababki i odtworzyć archiwalne fotografie portretowe, a także stworzyć swoje zdjęcie z przyszłości.

Warsztaty reporterskie

Co ludzie powiedzą? to cykl działań warsztatowych inspirowanych fabułą jednej z oper autorstwa Stanisława Moniuszki – Strasznym dworem. Wielowątkowe dzieło ojca polskiej opery narodowej najczęściej bywało odczytywane jako aluzja do wydarzeń powstania styczniowego z 1863 roku – było manifestem polskości. Z rzadka wspomina się o Strasznym dworze jako dobrze napisanej komedii muzycznej, w której doskonale sportretowane psychologicznie postaci budują skomplikowaną sieć zależności rodzinnych i społecznych.

Podczas dwóch wrześniowych tygodni w Pobiedziskim Ośrodku Kultury realizowane będą powiązane ze sobą cykle działań edukacyjno-artystycznych dla młodzieży: warsztaty reportersko-literackie z Ewą Chylak-Wińską oraz warsztaty sztuki opowiadania prowadzone przez Evę Rufo. Efektem pracy będzie wieczór opowieści połączony z improwizacjami muzycznymi!

 W strasznym dworku

W drugiej połowie września gnieźnieńscy seniorzy zmierzą się z dziełami Stanisława Moniuszki. Twórca Halki stanie się bohaterem warsztatów i prób, których zwieńczeniem będzie inscenizowany pokaz muzyczny.

Tytułowym Strasznym dworkiem w gnieźnieńskiej inscenizacji stanie się domostwo zwaśnionego małżeństwa z długim stażem. Wyśpiewywane przez nich pieśni będą wyrażały ich wzajemne żale, wspomnienia z przeszłości, niewysławiane zazwyczaj emocje czy oczekiwania związane z tym, co ma jeszcze w ich życiu się wydarzyć. Wszystko to zostanie oparte na treści słynnych pieśni Moniuszki, pośród których znajdą się między innymi Groźna dziewczyna, Matysek oraz partie chóralne z opery Straszny dwór.

Wykonania utworów podejmą się seniorzy i seniorki chórów Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, z którym Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury będzie współpracowało już po raz trzeci po projektach Traviata: Pogłosy (2017) oraz Dziewczyny: Pogłosy (2018).

Finałowy pokaz odbędzie się 26 września w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!