W Poznaniu powstał nowy skwer

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Poznański naukowiec, zootechnik i genetyk, wieloletni wykładowca poznańskiej uczelni, a także wicepremier i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Czesław Janicki, został upamiętniony w przestrzeni miejskiej. Skwer jego imienia powstał między al. Wielkopolską i ul. Nad Wierzbakiem. W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestniczyła rodzina profesora.

Profesor, naukowie, genetyk i zootechnik pochodził z okolic Poznania, z którym związał później swoje życie i przez lata był wykładowcą Akademii Rolniczej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego. Po przemianach politycznych był także wicepremierem i ministrem rolnictwa, w latach 1989-1990, w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Jak zauważyła podczas uroczystego odsłonięcia tablicy na skwerze jego imienia, wiceprezydent Poznania, Katarzyna Kierzek-Koperska, wielu wspomina profesora jako osobę bardzo pogodną i otwartą, a także chętną do pomocy drugiemu człowiekowi. Wszystko to pomimo trudnych i traumatycznych przeżyć jakich doświadczył podczas II wojny światowej.

Za wybitne zasługi na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego oraz osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo-dydaktycznej prof. Czesław Janicki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.Wielokrotnie był także doceniany i nagradzany na płaszczyźnie naukowej.

Prof. Czesław Janicki zmarł 29 grudnia 2012 roku w Poznaniu. O upamiętnienie jego osoby od lat zabiegali m.in. członkowie Rady Osiedla Sołacz. Pomysł został pozytywnie zaopiniowany pod koniec maja 2019 roku.

Dziś oficjalnie otwarto skwer i odsłonięto tablicę z imieniem profesora. W uroczystości wzięła udział ego rodzina, w tym żona, Cecylia Janicka, która nie kryła wzruszenia wyróżnieniem dla jej męża.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA