Studenci pobierający rentę rodzinną muszą powiadomić ZUS o kontynuowaniu nauki

Autor: Kurier PAP fot. pixabay
REKLAMA

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą, i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty – przypomina portal prawo.pl.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Ale może ją dostawać także starsza młodzież, pod warunkiem, że dalej się uczy, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia.

Co ważne, należy także poinformować ZUS w przypadku zakończenia nauki, ponieważ w przypadku, gdy renta zostanie wypłacona po zakończeniu nauki, a więc po utraceniu prawa do niej, trzeba będzie ją oddać wraz z odsetkami.

Fakt kontynuowania nauki potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są one wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 4-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak, czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

Ale jeśli zaświadczenie jest wystawione tylko na dany rok – wtedy, co roku do końca października trzeba przynieść do ZUS nowe zaświadczenie i ponownie złożyć wniosek o wypłatę renty rodzinnej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA