Miasto Poznań Honorowym Ekspertem w zakresie profilaktyki grypy

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przyznała Miastu Poznań tytuł Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki grypy. To wyróżnienie, do którego przyczyniły się przede wszystkim miejskie programy profilaktyczne, w tym bezpłatne szczepienia dla mieszkańców.

W ciągu 13 lat trwania miejskich programów zwalczania grypy zaszczepiono już ponad 40 tysięcy poznaniaków, w tym przede wszystkim najstarszych mieszkańców miasta (60+), którzy należą do grup ryzyka zachorowania.

"Walka z grypą jest jednym z priorytetów Poznania. Systematycznie i konsekwentnie przeznaczamy pieniądze na programy profilaktyczne w tym zakresie - efektem jest edukacja poznaniaków oraz szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej. Początkowo programy te skierowane były głównie do klientów wybranych miejskich jednostek, takich jak domy pomocy społecznej czy ośrodek dla bezdomnych, ale od kilku lat z bezpłatnych szczepień może skorzystać tysiące starszych mieszkańców Poznania. Systematycznie też rośnie pula pieniędzy, jakie miasto przeznacza na ten cel."
Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania

Pod koniec ubiegłego roku miejscy radni przyjęli nowy program profilaktyki zachorowań na grypę, zgodnie z którym, Poznań będzie finansował szczepienia przeciw grypie przez kolejne 5 lat. Przeznaczonych na ten cel zostanie łącznie 1,5mln złotych, czyli po 300 tysięcy złotych na rok.

Z tegorocznej edycji programu będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i rozliczają swój podatek w stolicy Wielkopolski. Z bezpłatnych szczepień będzie mogło skorzystać 5,1 tysięcy poznaniaków.

Jak od lat przyznają eksperci, szczepienia są nadal najskuteczniejszą i bezpieczną metodą profilaktyki choroby i jej powikłań. Niestety w Polsce tylko 3,8% populacji jest zaszczepionych przeciw grypie, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie.

Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy doceniła miejskie programy i przyznała Miastu Poznań tytuł Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki grypy. Wyróżnienie odebrał zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA