Dopuszczalna masa przekroczona o ponad 12 ton. Przeładowana ciężarówka jechała drogą ekspresową

Autor: Codzienny Poznań AK fot. witd
REKLAMA

Aż 12 ton więcej niż było to dopuszczalne ważyła wywrotka z suchym betonem, którą zatrzymano do kontroli na drodze ekspresowej S5. Przewoźnikowi grozi za to kara pieniężna w wysokości nawet 15 tysięcy złotych.

Przeładowany pojazd zatrzymali inspektorzy transportu drogowego w rejonie węzła Święciechowa przy drodze ekspresowej S5. Samochód przykuł ich uwagę, gdy wjeżdżał na trasę. Już na pierwszy rzut oka podejrzewali, że ciężarówka waży za dużo, dlatego pojechali za kierowcą, a następnie poprowadzili go na punkt kontrolny przy MOP Wilkowice.

W naczepie przewożony był suchy beton. Zgodnie z przepisami, ciężarówka nie powinna ważyć więcej niż 32 tony. Tymczasem podczas kontroli okazało się, że jej rzeczywista masa całkowita wynosi 44,8 tony, czyli o ponad 12 ton więcej niż dopuszczalna.

Wpłynęło to jednocześnie na znaczne przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej na drogę o ponad 10 ton.

Takie zachowanie jest wyjątkowo niebezpieczne i nieodpowiedzialne ze strony przewoźnika i kierowcy. Tak wysokie obciążenie negatywnie wpływa m.in. na stan techniczny pojazdu, uszkadza nawierzchnię jezdni, a także wydłuża drogę hamowania.

Za rażące naruszenie przepisów wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 15 tysięcy złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA