Jak wyglądał przewodnik po Poznaniu 100 lat temu?

Autor: Danuta Bartkowiak Magdalena Grzelak-Grosz foto cyryl
REKLAMA

W XX wieku przewodniki po Poznaniu ukazywały się regularnie. Składały się zazwyczaj z krótkiej historii miasta, opisu najbardziej charakterystycznych obiektów i zabytków oraz tzw. działu praktycznego, w którym umieszczano informacje o funkcjonowaniu komunikacji i poczty, adresy hoteli, restauracji, kawiarni i cukierni, spisy działających w mieście teatrów, kin i kabaretów oraz najważniejszych instytucji i banków.

Niekiedy autorzy przewodników proponowali gościom odwiedzającym miasto trasy turystyczne albo nawet precyzyjny program zwiedzania w zależności od długości pobytu w mieście. W 1929 roku ukazało się kilka przewodników po Poznaniu, wtedy bowiem spodziewano się  setek tysięcy gości odwiedzających Powszechną Wystawę Krajową. Jednym z takich wydawnictw jest Poznań 1929, którego Pewuka była wydawcą, a autorem znakomity historyk sztuki, mediewista i konserwator zabytków Nikodem Pajzderski, poznaniak z wyboru, który mieszkał tu 20 lat (zginął z rąk nazistów w 1939 roku w Forcie VII). Przewodnik nie zawiera informacji praktycznych, a jedynie zarys historii miasta i opis zabytkowych obiektów.

Kilkadziesiąt stron informacji o Poznaniu i Wielkopolsce oraz międzywojennym województwie pomorskim i śląskim zawiera kolejny przewodnik z 1929 roku. W pierwszej części umieszczono krótki tekst o historii Poznania, rozkłady jazdy pociągów i autobusów, spisy restauracji, kawiarni, cukierni i piwiarni oraz opis najważniejszych poznańskich zabytków, w drugiej części znalazły się informacje o atrakcjach turystycznych miast i miasteczek Wielkopolski, a w trzeciej – plan zwiedzania dawnych województw pomorskiego i śląskiego od Gdyni przez Toruń po Katowice i Cieszyn. Ten ostatni rozdział w zamyśle autorów miał służyć turystom, którzy przyjadą do Poznania z północy lub południa i zechcą połączyć podróż ze zwiedzaniem. Książeczka jest bogato ilustrowana międzywojennymi fotografiami Poznania i kilku innych polskich miast, a na końcu znajduje się mapa samochodowa! W 1968 roku ukazał się ostatni z publikowanych w tym zbiorze przewodnik Poznań i okolice prezentujący historię miasta z opisem najważniejszych zabytków, spis ośrodków wypoczynkowych i pól namiotowych w Poznaniu i najbliższych okolicach (z kolorową mapą tychże) oraz dział praktyczny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA