E-Sąd (EPU) – jak złożyć pozew?

EPU (e-Sąd), czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, to wprowadzone w 2010 roku rozwiązanie, dzięki któremu możemy w sprawny i efektywny sposób odzyskać należności bez konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego.

Do udowodnienia zaistnienia należności przed s-Sądem wystarczy jakikolwiek dokument potwierdzający wykonanie usługi – faktura, umowa, zlecenie, zamówienie itpPoprzez EPU można ściągać należności bez względu na ich wysokość oraz ilość spraw prowadzonych wobec jednego dłużnika.

Jak złożyć pozew do EPU i ile to kosztuje? 

Aby złożyć e-pozew należy wejść na stronę e-sądu https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaUzytkownika.aspx i założyć konto użytkownika, podając wymagane w formularze dane. Są wśród nich dane osobowe (w tym między innymi PESEL, seria i numer dowodu tożsamości) oraz dane adresowe, a także wskazywane przez nas dane dostępowe do systemu (hasło).

Dodatkowo składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym, wybieramy elektroniczną formę komunikacji z sądem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Sądu oraz akceptujemy regulamin doręczeń elektronicznych.

Na podany w formularzu adres e-mail otrzymamy komunikat z nazwą użytkownika, składającą się z szeregu cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i w panelu logowania wpisać nazwę użytkownika oraz wskazane wcześniej hasło.

Jeśli natomiast chcemy uzyskać certyfikat, należy równolegle złożyć wniosek o wydanie certyfikatu. Jest on bezpłatny i ważny  przez rok. Należy go pobrać i dokonać prawidłowej instalacji w systemie operacyjnym. Do tego niezbędne będzie hasło, które również otrzymamy mailem. Tym certyfikatem-podpisem można posługiwać się tylko przed e-Sądem. Jeżeli nie chcemy uzyskać w danej chwili takiego certyfikatu możemy także posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Po założeniu konta czekamy zwykle do dwóch, trzech dnia na weryfikację naszych danych osobowych w bazie PESEL.

Windykację długu online możemy prowadzić osobiście, ale również za pośrednictwem naszego pełnomocnika, przedstawiciela ustawowego czy firmy windykacyjnej, która podejmuje się w naszym imieniu prowadzenia działań z zakresu windykacji polubownej. Takim partnerem biznesowym jest dostępne od tego roku na rynku innowacyjne narzędzie pomagające mikro i małym przedsiębiorcom w odzyskiwaniu pieniędzy z zaległych faktur – Payhelp. Eksperci z Payhelp, w ramach jednej opłaty, oferują nie tylko sądową ścieżkę odzyskiwania należności, ale najpierw podejmują próbę profesjonalnego ich odzyskania za pomocą działań polubownych.

Po pomyślnej rejestracji i weryfikacji konta na stronie, możemy przejść do złożenia pozwu. Konieczną częścią e-pozwu, aby sprawie został nadany bieg, jest podanie daty wymagalności (z faktury, umowy, zamówienia czy zlecenia) – jednak należy pamiętać, że poprzez EPU można dochodzić należności, które stały się wymagalne najpóźniej w ciągu trzech lat poprzedzających dzień wniesienia pozwu.

Ile kosztuje wniesienie pozwu do EPU?

Z wniesieniem pozwu wiąże się też opłata procesowa, którą należy uiścić w ciągu tygodnia od złożenia pozwu. Jej wysokość to 1,25% należnej kwoty, jednak nie mniej niż 30 zł.  Dodatkowo od opłaty procesowej pobierany jest 1% prowizji za płatność elektroniczną.

Najczęściej rozpatrywane w e-Sądach pozwy to najprostsze sprawy cywilne, kiedy dług pozwanego nie budzi wątpliwości i z reguły dokumentują go rachunki lub faktury. Z danych statystycznych wynika, że pozwy o zapłatę w trybie upominawczym dotyczą głównie osób zalegających z opłatami np. za prąd czy telefon.

 Jednak jeśli podczas prowadzenia przez nas działalności, trafia się nam nierzetelny Klient, który zwleka z płatnością faktury czy rachunku, możemy w każdej chwili przystąpić do tego typu rozwiązania windykacyjnego. Pomoże to nam zwiększyć lub odzyskać płynność finansową w naszej firmie, czego efektem będzie poprawa bieżącej kondycji  prowadzonej przez nas działalności. A jeśli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samemu, warto zlecić sprawę ekspertom – nie muszą być to nawet dedykowane kancelarie prawne, wystarczy usługa typu opisywany wyżej Payhelp.

//