Lotnisko Ławica podaje wyniki za lipiec. Wyjaśnia spadki i chwali się wzrostami

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Port lotniczy Poznań-Ławica przedstawił dane statystyczne za ubiegły miesiąc. W lipcu na poznańskim lotnisku obsłużono ponad 290 tysięcy pasażerów. Port chwali się wzrostami w statystykach, a jednocześnie wyjaśnia spadki w niektórych sektorach.

W lipcu 2019 roku poznańskie lotnisko obsłużyło łącznie 292 340 pasażerów. Oznacza to 10% spaek w stosunku do ubiegłego roku. Największy spadek widoczny jest w segmencie charterów: -15%, choć obsłużono 142 048 podróżnych. Jak wyjaśnia port lotniczy to efekt przede wszystkim ogólnego ograniczenia oferty czarterowej w tym roku, które wynikają z nadpodaży w roku ubiegłym, co przyczyniło się do minimalizacji marży organizatorów imprez turystycznych.

"Ze względów finansowych, w roku bieżącym organizatorzy kładą nacisk na uzyskanie lepszych wyników finansowych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż w roku ubiegłym w segmencie czarterowym Poznań odnotował rekordowy wzrost, bo aż 66%. Tak duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym i mamy obecnie z taką korektą do czynienia. Duża baza odniesienia powoduje, iż procentowy spadek ruchu przekłada się na duże liczby. "
Port lotniczy Poznań-Ławica

Pomimo ograniczeń w ofercie, w tym roku poznańscy pasażerowie mogą korzystać z trzech zupełnie nowych ofert wybierając jako kierunek urlopu Oman, Ibizę i Tivat.

Mniej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku obsłużono podróżnych w segmencie LCC, czyli tanich linii lotniczych. Z oferty tych przewoźników skorzystały 109 392 osoby. Także i w tym przypadku lotnisko wyjaśnia, że choć 8% spadek może wyglądać pesymistycznie, to wynika w dużej mierze z dużego wzrostu w roku ubiegłym, który wyniósł aż 25%.

"Oczywiste jest, iż także i w tym przypadku duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym. Wyniki zeszłego roku mają zatem wpływ na duże liczby tego roku. Ponadto kiedy nowe połączenia uruchamiane są w danym roku, w kolejnym może funkcjonować tylko część, a pozostała jest kasowana. Jest to naturalny ruch w ramach branży. "
Port lotniczy Poznań-Ławica

Choć część osób obawiała się stagnacji po likwidacji bazy Wizz Air w Poznaniu, to szybko okazało się, że luka po likwidowanych połączeniach będzie nie tylko zapełniona, ale także pojawi się tyle nowych tras, że w ostatecznym rozrachunku będzie ich więcej niż jeszcze rok temu.

W tym roku Ryanair i Wizz Air uruchomiły bądź uruchomią bezpośrednie połączenia z Poznania do:

- Cork

- Zadaru

- Rzymu-Ciampino

- Sztokholmu-Skavsta

- Kavali

- Kutaisi

- Birmingham

- Odessy

- Charkowa

- Budapesztu

- Paryża Beauvais

Lotnisko podpiera się statystykami, z których wynika, że tygodniowo oferta tanich linii lotniczych jest ciekawsza niż w ubiegłorocznych sezonach:

- Liczba kierunków to wzrost o 4,35% rok do roku

- Liczba rotacji/tygodniowo to wzrost o 8,33% rok do roku

- Oferowanie tygodniowe (w obie strony) to wzrost o 10,91% rok do roku

Wzrasta także zainteresowanie poznańskich pasażerów połączeniami przewoźników stałych z segmentu legacy. W lipcu odnotowano w tym sektorze 3% wzrost, który oznacza obsłużenie 40 331 osób. Widząc tę tendencję, LOT podjął niedawno decyzję o wprowadzeniu szóstej rotacji na trasie Poznań-Warszawa.

Najchętniej latano do Warszawy (15 991 osób), Monachium (11 748 osób) oraz Frankfurtu (11493 osoby). W sektorze przewoźników niskokosztowych najchętniej wybierano połączenia na lotnisko Londyn Stansted (13 746 osób), Londyn Luton (13 216 osób) oraz Dublina (8190 osób). Wśród kierunków czarterowych największym zainteresowaniem cieszyło się połączenie z Antalyą (23 501), na drugim miejscu znalazło się Burgas (12 241), a podium zamknął Heraklion (8201 osób).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA