Co to jest VPN i jak go używać?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Mimo tego, że internet i cała związana z nim technologia stała się codziennością dla nas wszystkich, nadal spotykamy pojęcia, które mogą wzbudzać zarówno wątpliwości jak i ciekawość. Dzisiaj przybliżymy się VPNom, które od kilku lat zdobywają coraz większą popularność wśród internatuów - zarówno tych, którzy korzystają z internetu w celach rozrywkowych, jak i tych, którzy realizują swoje zadania służbowe.

Samo pojęcia VPN raczej nie jest już żadną nowością dla osób, które korzystają z internetu od kilku lub kilkunastu lat. Jednak mało kto dokładnie wie, co stoi za tym skrótem, stąd może się pojawić pytanie: “a co to jest VPN?” 

VPN to Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Analizując znaczenie tego skrótu, możemy bardzo szybko zrozumieć, jakie funkcje oferuje VPN. W objasnieniu skrótu pominiemy literę N, gdyż sieć jest raczej mało skomplikowanym pojęciem ;)

Virtual

Czyli nie potrzebujemy żadnego dodatkowego urządzenia czy interfejsu.

Private

Jest to sieć, do której dostęp ma tylko uprawniony użytkownik.

W prostych słowach - jest to prywatna, wirtualna sieć, do której tylko my możemy się zalogować i korzystać z internetu.

Technikalia

Jako, że nie jest to artykuł techniczny, ani programistyczny, nie będziemy się zagłębiać w szczegóły protokołów i podtypów VPN. Jeśli ktoś z Was chciałby się dowiedzieć więcej o kwestiach technicznych związanych z VPN, to zachęcam to zgłębiania tematu na własną rękę :)

Co daje VPN?

Wiele rzeczy, ale najważniejsze z nich to:

Bezpieczeństwo - dzięki VPN jesteśmy bezpieczni w sieci. Dzięki szyfrowaniu danych, nasza aktywność w sieci oraz dane, które pozostawiamy, będą prawie niemożliwe do namierzenia. Numery kart kredytowych, loginy do banku oraz skany dowodów osobistych powinny być przez nas szczególnie chronione. VPN jest świetnym zabezpieczeniem szczególnie kiedy korzystamy z publicznych sieci WiFi na lotniskach, w restauracjach, czy w galeriach handlowych.

Prywatność

Nasza aktywnośc w sieci jest nie do zidentyfikowania przez jakiekolwiek systemy, lub “nieprzyjazne” agencje rządowe ;) Dzięki temu, internatuci np. w Chinach, mogą swobodnie korzystać z internetu omijając rządową cenzurę internetu.

Dowolny adres IP

Wiele dostępnych na rynku VPNów pozwala użytkownikowi na nadawanie sobie dowolnego adresu IP (to adres bezpośrednio przypisany do urządzenia, z którego się łączymy z internetem - wskazuje też na nasze położenie). To oznacza, że user może nadać sobie IP np. z USA lub Kanady, czy też Australii. W praktyce oznacza to, że treści ograniczone geograficznie nie będą teraz dla nas ograniczone. Jakieś przykłady?

Przykład nr 1: Serwisy VOD z ograniczeniami geograficznymi

Co prawda Netflix i Amazon Prime Video są już dostępne dla użytkowników z polski, ale jak już pewnie wiecie, internauci zza oceanu korzystają z innej ramówki. Uczciwe? Nie nam oceniać, ale jeśli chcecie korzystać z ramówki dostępnej dla amerykanów (albo z innych serwisów US-only jak np. Hulu) to zalogujcie się do swojego VPNu i korzystajcie smiało :)

Przykład nr 2: korzystniejsze ceny niektórych usług

Rezerwacje hotelowe, bilety lotnicze, wypożyczalnie samochodów - tak, te wszystkie usługi mogą być wyceniane różnie dla internatów z różnych stron świata. Dzięki nadawaniu dowolnego adresu IP, jesteśmy w stanie uzyskać nieco uczciwsze ceny niż na podstawie naszego rodzimego IP. Ale dlaczego? Najprościej tłumacząć, Amerykanin dostanie najlepszą cenę na wynajem noclegu w swoim mieście w porównaniu np. do turysty z Azji.

Podsumowanie

W związku z tym, że VPN już przestał być wyłącznie narzędziem dla firm, coraz częściej jest wykorzystywany w codziennym życiu każdego z nas. Gorąco zachęcamy do skorzystania z dobrodziejstw, jakie oferują dostępne na rynku VPNy :)


Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA